Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

USA reaktivovaly v Německu dělostřelecké velitelství

USA reaktivovaly v Německu dělostřelecké velitelství

V reakci na stále útočnější postoj Ruska Spojené státy znovu aktivovaly další formaci studené války, 56.velitelství dělostřelectva v Německu.

Generálmajor Stephen Maranian, velitel nové formace USA
10. listopadu 2021 - 10:30

Americkou 56. dělostřeleckou brigádu se štábem ve Schwäbisch Gmündu tvořily tři dělostřelecké oddíly vyzbrojené původně raketami Pershing-1a s jadernými hlavicemi. které v 80.letech nahradily pershingy-2 středního doletu rovněž s jadernými hlavicemi. Po 36 odpalovacích zařízeních bylo dislokováno v Neu-Ulmu, Neckarsulmu a Kornwestheimu a nyní se bude zabývat palebnými systémy dlouhého doletu a bude koordinovat činnost s ostatními vojáky a spojenci, píší The Washington Times.

V pondělí 8. listopadu americká armáda oficiálně reaktivovala 56.velitelství dělostřelectva v Německu, uvádí The Washington Times. Toto je odpověď USA na rostoucí napětí „mezi aliancí NATO a Ruskem, které projevuje stále agresivnější postoj “.

Velení bude sídlit v německé oblasti Wiesbaden a bude se zabývat dálkovými palebnými systémy v rámci rozsáhlých operací v Evropě i Africe. Jak poznamenal šéf nové formace, generálmajor Stephen Maranian, zvýší to úroveň synchronizace kombinovaných a mnohonárodních palebných systémů a prostředků. Velení tedy nebude pouze řídit americké operace, kde se používá dělostřelectvo, ale také koordinovat akce s dalšími formacemi a spojenci NATO.Podle deníku sídlilo během studené války v Německu 56. velitelství polního dělostřelectva, které odpovídalo za rakety středního doletu Pershing II rozmístěné v Evropě. V červnu 1991, čtyři roky po ratifikaci Smlouvy o jaderných silách středního doletu (INF Treaty) mezi SSSR a USA, bylo velení rozpuštěno.

Generál Christopher Cavoli, velitel amerických sil v Evropě a Africe, označil rozhodnutí o jeho oživení za „extrémně dobrou zprávou“. „Byl to velmi důležitý potenciál, který nám chyběl. Velmi jsme potřebovali velitelství polního dělostřelectva pro celé dějiště války, “ komentoval Cavoli.

Jak připomíná The Washington Times, předtím Spojené státy reaktivovaly další formaci z dob studené války – V.armádní sbor, který sídlí v Polsku a minulý týden oznámil stav „plné operační připravenosti“.

S rozpadem Sovětského svazu Amerika omezila své síly v Evropě, ale akce Ruska v posledních letech, včetně „ aneze “ Krymu * a podpory „ separatistů “ na Ukrajině, přiměly Spojené státy k obnovení své vojenské přítomnosti. v regionu, dodal list.

(rp,prvnizpravy.cz,washingtontimes,foto:arch.)