Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

USA se rozhodly odstoupit od INF 2 roky před obviněními proti Rusku!

USA se rozhodly odstoupit od INF 2 roky před obviněními proti Rusku!

Spojené státy zahájily přípravu na výrobu smlouvou INF zakázaných raket dva roky před veřejnými nepodloženými obviněními proti Rusku a organizovaly expanzi výrobní kapacity v podniku Raytheon.

Americcký podnik Raytheon v Tucsonu
3. února 2019 - 04:20

Uvedlo to ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení.

„Podle přesvědčivý údajů ruského ministerstva obrany začalo od června 2017 ve společnosti vojensko-průmyslové korporace Raytheon v Tucsonu v Arizoně rozšíření a modernizace výrobních zařízení s cílem vytvořit zakázané smlouvy INF rakety středního a krátkého doletu,“ píše se v prohlášení.

Podle ministerstva je tato americká továrna největším mnohaprofilní podnikem amerického kosmického průmyslu. Podnik, který se nachází v Arizoně, vzrostl o 44% - z 55 tisíc na 79 tisíc metrů čtverečních. „Počet zaměstnanců podniku by podle oficiálních výkazů měl vzrůst o téměř 2 000 lidí," uvedlo ministerstvo. Zdůraznilo, že společnost vyrábí téměř všechny typy raketových zbraní, včetně střel s krátkým a středním doletem.

Poznamenalo rovněž, že americký Kongres v listopadu 2017 přidělil první tranši Pentagonu ve výši 58 milionů dolarů a přímo poukázal na „vývoj pozemní rakety středního doletu".


Včera ruský prezident Vladimir Putin oznámil pozastavení účasti Ruska na INF v reakci na jednostranné odstoupení Spojených států od smlouvy o den dříve.

Ruský prezident zároveň uložil ministerstvu zahraničí a ministerstvu obrany, aby „nadále nezačínaly žádná jednání" v této věci.

Putin rovněž pohlásil, že Rusko nebude rozmísťovat rakety středního a krátkého doletu v místech ve světě, dokud se v nich neobjeví analogické střely Spojených států.

Svět na jednostranné rozhodnutí USA a následně reakci Ruska ohledně pozastavení smlouvy INF reagoval se zvýšeným znepokojením a politici, analytici včetně médií s obavami poukázali na možný start nových závodů ve zbrojení a rizika války.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)