Svátek má: Drahoslav

Zprávy

Velikost textu:

USA Today: Proč se Itálie nyní vyrovnává s COVID-19 lépe než USA

USA Today: Proč se Itálie nyní vyrovnává s COVID-19 lépe než USA

Na začátku roku se Itálie v krátké době stala největším epicentrem koronaviru po Číně a byla poprvé v historii mírové Evropy nucena zavést přísnou a prodlouženou karanténu, připomněl USA Today.

Ilustrační foto
20. října 2020 - 10:10

Nyní, když EU zasáhla druhá vlna, téměř celá populace země pečlivě dodržuje omezení uložená vládou a lituje, že její zkušenosti nebyly zohledněny v novém epicentru COVID-19 - ve Spojených státech.

Spojené státy a Itálie - současná i dřívější epicentra COVID-19 - přijaly radikálně odlišné přístupy k boji proti epidemii. Publikace analyzovala, jak se liší italský způsob a jak obyvatelé sami hodnotí opatření jejich vlády.

Itálie se stala první zemí, která byla vážně zasažena virem, který vypukl v zámoří v Číně. Po počátečních nesprávných výpočtech vláda přijala rozhodná opatření: karanténa zavedená na národní úrovni byla první v Evropě v době míru. Bylo to přísnější a trvalo to déle než v jiných zemích a vymáhání omezení sledovala policie, která dostala právo na pokutování porušovatelů. Vedoucí představitelé země se řídili stejným režimem masek a společenskými pokyny na vzdálenost jako běžní lidé. Továrny po celé Itálii začaly vyrábět ventilátory, masky a další ochranné prostředky. Jakmile se objevilo nové ohnisko infekce, okamžitě tam byla zavedena karanténa a pacienti byli léčeni díky bezplatnému národnímu zdravotnímu systému.

Nejdůležitější však je, že drtivá většina Italů dodržovala pravidla.„My (Italové) můžeme mít pověst země neuspořádaných porušovatelů zákona, ale ve skutečnosti mají lidé tendenci dodržovat předpisy lékařů," řekl americkým novinám výzkumník Giovanni Sebastiani, člen Italské rady pro národní výzkum. „Téměř každý udělal, co musel.“


Itálie s 60 miliony obyvatel se stala první zemí na světě, která oficiálně zaregistrovala 200 tisíc případů koronavirové infekce (28. dubna) a rekordních 30 tisíc obětí (7. května). Do konce května však počet nových případů za den klesl z 5 tisíc na několik stovek a tam zůstal až do posledního měsíce. Čísla v Itálii nyní opět rostou: v pátek obnovila země rekord v nejvyšším počtu potvrzených případů infekce a zaregistrovala 10 tisíc nových pacientů. WHO varovala, že virus v Evropě se rychle vymyká kontrole a region dosáhl bodu obratu pro zadržování druhé vlny koronaviru. Začátkem října německá kancléřka Angela Merkelová doporučila svým krajanům, aby upustili od cestování na dovolenou do evropských zemí s vysokým rizikem infekce, a zdůraznila, že Itálie nebyla díky „velké sledovanosti“ vlády na seznamu.

Zároveň je podle portálu COVID Tracking Project ve Spojených státech od začátku října registrováno průměrně 50–60 tisíc nových infekcí denně. Celkově je v zemi asi 8 milionů případů a více než 217 tisíc obětí epidemie. Italové kroutí hlavou nad zprávami z Ameriky: je pro ně obtížné pochopit politizaci nošení masek, rozdíly v protikoronavirových omezeních mezi státy a nerovnoměrné vymáhání jejich plnění, nerespektování předpisů na plážích, v parcích a na politických schůzkách a také to, jak prezident Donald Trump sám byl léčen na COVID-19, čímž bagatelizoval nebezpečí nemoci.

„Italové vždy vzhlíželi ke Spojeným státům, ale to, co se děje nyní, je nás nepochopitelné," citoval USA Today politologa Flavia Chiapponiho z univerzity v Pavii v severní Itálii. „V počátcích pandemie jsme se poučili metodou pokusů a omylů, a proto nás to tolik zasáhlo." Vyjádřil lítost nad tím, že mnoho zemí, včetně USA, neanalyzovalo smutnou zkušenost z Itálie.

Italský premiér Giuseppe Conté slavnostně slíbil, že země již nebude muset zavádět celostátní karanténu. „Nyní jsme mnohem lépe připraveni než v březnu nebo v dubnu," řekl Giorgio Palu, emeritní profesor mikrobiologie na univerzitě v Padově a bývalý prezident Evropské virologické společnosti.  „Nemocnice jsou připraveny, testování je rozsáhlejší. Chápeme, s čím máme co do činění.“ Mnoho odborníků poukazuje na to, že kvůli nedostatečnému testování v prvních týdnech pandemie nebyl značný počet případů hlášen, takže počty v březnu a dubnu by překročily současnou míru.

Vláda tento týden zavedla nová omezení pro domácí setkání, restaurace, školní akce a dokonce i svatby. Dříve bylo obyvatelstvo zvláštním dekretem nuceno používat masky i na ulici a ve velké vzdálenosti od sebe. Výjimečný stav způsobený koronavirem, který byl poprvé zaveden 31. ledna, byl prodloužen do konce ledna příštího roku, což místním úřadům umožňuje rychle izolovat sousedství a města, pokud to bude nutné. Podle průzkumu, který letos v létě provedla Imperial College London, většině Italů (85%) nevadí nosit masky, pokud jim to bylo doporučeno - to je nejvyšší poměr mezi evropskými zeměmi, kde byla studie provedena.

Zatímco v září se v kavárnách a na městských náměstích horlivě diskutovalo o zprávách o nárůstu počtu případů, italští obyvatelé s zdrženlivým optimismem říkají, že neztratili víru ve svou vládu. „Mám pocit, že vůdci země vyslali jasnou, jednomyslnou a důslednou zprávu o koronaviru, na rozdíl od situace u nás doma," řekla USA Today Molly Gageová, která se před 13 lety přestěhovala z Pittsburghu do Říma a vychovává dvě děti. „V Itálii se s pandemií bojuje jako s problémem veřejného zdraví, čímž také je. Je to obtížné pro každého, ale je to o něco jednodušší, protože víte, že vše, co by se dalo udělat, se již děje.“

(kou, prvnizpravy.cz, usatoday.com, foto: arch.)