Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

USA trestají ostatní za obchod s Ruskem a investovaly do něj nejvíce!

USA trestají ostatní za obchod s Ruskem a investovaly do něj nejvíce!

Spojené státy pečlivě sledují uplatňování protiruských sankcí třetími zeměmi, ale přitom americké podniky jsou největšími investory v Rusku, napsal německý list Handelsblatt, citující statistiku UNCTAD.

Ilustrační foto
14. září 2019 - 04:20

Přičemž je účinek sankcí extrémně malý: podle odborníka Günthera Deubera může stav ruských financí vyvolat dojem, že sankce již byly zrušeny.

Donald Trump používá všechny metody k potrestání zemí, jejichž politika je v rozporu s americkými zájmy, uvedl Handelsblatt. Týká se to Íránu, Číny a Ruska, s nimiž má americký prezident zvláště dvojí vztah.

Protiruské sankce platí pět let - a ve Washingtonu je především sledují, aby je plnily především třetí země. V opačném případě budou také čelit pokutám, jako je tomu v případě sporů kolem stavby „Nord Stream - 2“.
 
Zároveň je překvapivé, že samotné americké podniky jsou v Rusku na prvním místě, pokud jde o investice, poukázala publikace s odkazem na statistiku UNCTAD. Celková částka amerických investic činí 39,1 miliardy dolarů, což je více než investice Německa, které vždy mělo úzké hospodářské vazby s Ruskem.

 
Podle Handelsblattu tato čísla nejen zpochybňují závažnost amerického přístupu k vlastním sankcím, ale mohou mít také vážné politické důsledky.
 
V roce 1998 došlo v Rusku k defoltu, protože stát nebyl schopen obsluhovat federální půjčky, připomněly noviny. Nyní je však situace velmi odlišná: podle ekonomického analytika Günthera Deubera nemají sankce EU a USA prakticky žádný účinek. Podle Deubera mohou mít ti, kdo v současné době sledují stav ruského finančního trhu, dojem, že západní sankce již byly zrušeny.

Rusko je jednou z mála zemí bez čistého vládního dluhu, navíc má velké devizové rezervy (asi 270 miliard dolarů). Ruské státní dluhopisy jsou kótovány na úrovni před uvalením sankcí a akcie největší státní banky Sberbank se dokonce zvýšily. Rusko navzdory sankcím stále investuje velké částky do zahraničí.
 
Pokud jde o rusko-německé hospodářské vztahy, německý bznys v roce 2018 investoval v Rusku 3,2 miliardy eur, což je nejvyšší částka za posledních 10 let. Za poslední rok se objem rusko-německého obchodu zvýšil o 8,4%.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)