Svátek má: Dušan

Zprávy

Velikost textu:

USA vyhrožují novému kosovskému premiérovi: Musí poslouchat!

USA vyhrožují novému kosovskému premiérovi: Musí poslouchat!

Americký velvyslanec v Prištině vyhrožuje Albin Kurtimu, že Washington stáhne svou armádu z Kosova, pokud Kosovo nezruší celní poplatky Srbsku.

Albin Kurti, kosovský premiér
24. února 2020 - 07:20

Americký prezident Donald Trump vážně uvažuje o uzavření základny Camp Bondsteel v Kosovu, největší americké vojenské základně v této části světa!

Velvyslanec USA v Prištině Philip Kosnett pohrozil předsedovi vlády státu Kosovo Albin Kurtimu, že Washington stáhne svou armádu z provincie, pokud nebudou okamžitě a bezpodmínečně zrušeny  celní poplatky vůči Srbsku!

Prištinská media tvrdí, že Kosnett Kurti otevřeně řekl, že USA zvažují stažení svých jednotek z Kosova, pokud „kosovská vláda“ nadále bude ignorovat žádost o stažení rozhodnutí o celních poplatcích za zboží ze středního Srbska.

Podle těchto informací Kosnett přímo naznačil Kurtimu, že Washington už nebude dále trpět Prištině, že tvrdohlavě „neposlouchá pokyny mezinárodního faktoru“.

„Velvyslanec USA Filip Kosnett řekl Albinovi Kurtimu, že jeho země zvažuje takovou možnost, a to je zatím nejvážnější hrozba USA pro Kosovo. Před několika měsíci se objevila spekulace, že Američané se domnívají, že Camp Bondsteel z Kosova zruší, nebude-li politické vedení nadále odmítat splnit americké žádosti o zrušení celních poplatků, ale tato informace nebyla zatím potvrzena, “píše Express.


„Domnívám se, že dalším krokem by mělo být: Kosovo okamžitě zruší poplatky, a to bez jakýchkoli podmínek, a jsme přesvědčeni, že pokud k tomu dojde, orgány Bělehradu podniknou pozitivní kroky, aby pokračovaly v dialogu. Odstranění poplatků je velmi důležité. Věřím, že Albin Kurti bere svou funkci vážně i za všechny občany Kosova,“ uvedl Kosnett.

„Je však jisté, že Američané ztrácejí trpělivost s politiky v Prištině. Richard Grenell se zajímá o výsledky, které může prezentovat jako vítězství, kterým může Trump mávat ve volební kampani, a dát jasně najevo, že pokud nebude dosaženo dohody, odstoupí. Vzhledem k tomu, že Bělehrad řekl, že nebudou žádné rozhovory dokud nebudou zrušeny poplatky, dává smysl, aby USA tlačily Prištinu, aby učinila tento krok, říká analytik Aleksandar Pavic, který zdůrazňuje, že Trump není „vázán na falešný kosovský státní projekt“, jako byli jeho předchůdci.

„Jedním z pilířů zahraniční Trumpovy politiky je omezit vojenskou přítomnost USA tam, kde je to možné. Je reálné, že taková hrozba stažení amerických sil existuje, ale prozatím se používá pouze jako nátlak na Prištinu,“ upozorňuje Pavic.


Případné stažení amerických vojsk z Kosova by znamenalo zcela novou éru , což by vyvolalo otázku, zda by se i síly NATO stáhly z Kosova, a to by otevřelo nová bezpečnostní rizika, a otázku, kdo jsou síly, které zaručují bezpečnost Srbů v Kosovu .

Amerika je klíčem k zachování podpory nezávislosti Kosova.  „Nyní, když existují další síly podporující úřady v Prištině, chtějí Spojené státy Pristině objasnit, že je bezmocná, pokud ztratí podporu Washingtonu," dodal analytik.
 
(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)