Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

USA zastavují výstavbu základny v Polsku, svou "černou můru"

USA zastavují výstavbu základny v Polsku, svou "černou můru"

Problémy při stavbě raketového štítu v Redzikowu. Vedoucí americké protiraketové obranné agentury připouští, že platby pro hlavního dodavatele základny byly pozastaveny, píše se v článku polského webu GP24.

Rozestavěná základna v Redzikowu
20. března 2020 - 11:07

Důvodem jsou zpoždění hlavního dodavatele která, pokud budou pokračovat, mohou vést k ukončení smlouvy.

Konstrukce systému Aegis Ashore v Redzikowu je noční můrou. V této době stavbu štítu poblíž Słupska navštívil kongresman Mike Rogers, člen podvýboru pro strategické síly amerického Sněmovny reprezentantů.


„US Army Engineers Corps odmítl zaplatit dodavateli,“ informoval kongresmany viceadmirál Jon Hill, ředitel americké protiraketové obranné agentury, „ve spolupráci s americkým armádním inženýrským sborem vyvíjíme tlak na dodavatele.“

Během setkání bylo zjištěno, že na místě pracují také zástupci společnosti, která nedodržuje  smlouvu.

„Což znamená, že se buď připravují na práci co nejdříve, nebo na porušení vládní smlouvy,“ vysvětlil Jon Hill
.

„Jinými slovy, je to velmi velký problém,“ poznamenal kongresman John Garamendi, jeden z členů podvýboru, který společně se skupinou zástupců navštívil stavbu v Redzikowu před několika měsíci.

Během svého projevu viceadmirál Hill naznačil, že Agentura pro protiraketovou obranu a americký armádní inženýrský sbor chtějí dát poslední šanci Johnovi Woodovi, hlavnímu dodavateli.


Nová lhůta pro uvedení do provozu není letos v prosinci, jak bylo oznámeno nedávno, ale 2022. Aktualizovaná lhůta pro Redzikowo znamená čtyřleté zpoždění. Navíc základna poblíž Słupsku, odhadovaná americkým ekvivalentem Nejvyššího kontrolního úřadu, měla stát asi 746 milionů USD. K této částce je třeba přidat dalších 96 milionů pouze v tomto finančním roce.

V Redzikowo již byly postaveny tři odpalovací zařízení s celkem 21 protiraketovými a radarovými zařízeními, které budou uzavřeny v budově připomínající nástavbu americké letadlové lodi. Systém Aegis je využíván americkým námořnictvem. Rakety z rodiny SM3 jsou kinetické rakety, které nenesou žádné náboje, ale průměr nosných raket jim umožňuje snadno nasadit útočné náboje. Vzdálenost Redzikova k ruské hranici (Kaliningradská oblast) není větší než 150 km.

(rp,prvnizpravy.cz,gp24,foto:arch.)