Svátek má: Adolf

Zprávy

Velikost textu:

USA zvyšují cla na letadla z Evropské unie z 10% na 15%!

USA zvyšují cla na letadla z Evropské unie z 10% na 15%!

Americká vláda zvýší v březnu 2020 cla na letadla dovážená z Evropské unie z 10% na 15%, sdělil obchodní zástupce USA ve svém prohlášení.

Ilustrační foto
16. února 2020 - 10:10

„Spojené státy od 18. března 2020 zvyšují dodatečná cla na letadla z EU z 10% na 15%,“ uvádí se v prohlášení.

V tiskové zprávě se rovněž tvrdí, že Spojené státy jsou stále otevřeny k jednáním.

"Airbus hluboce lituje rozhodnutí obchodní mise USA zvýšit cla na letadla dovážená z EU, stejně jako rozhodnutí zachovat cla na zboží z jiných odvětví,"uvádí se v reakci společnosti Airbus.

Společnost poznamenala, že rozhodnutí Washingtonu dále zhoršuje napjaté obchodní vztahy mezi USA a EU, čímž zvyšuje nestabilitu situace pro americké letecké společnosti, které již pociťují nedostatek letadel.


Obchodní vztahy mezi USA a EU nejsou v nejlepším stavu. Například v první polovině roku 2018 Spojené státy uvalily cla na dovoz výrobků z oceli a hliníku - 25%, respektive 10%. EU pak zavedla své reciproční cla.

V květnu 2018 přijala WTO konečné rozhodnutí o uznání dotací společnosti Airbus státy EU za nezákonné, které v tomto případě porušuje zájmy amerického koncernu Boeing. EU poté oznámila, že po rozhodnutí organizace provedla odstranila zbývající dotace nebo podnikla kroky k odstranění jejich negativního dopadu. Spojené státy však s tímto prohlášením Evropské unie nesouhlasily, a proto EU předložila žádost o vytvoření panelu rozhodců WTO, který by tuto otázku objasnil.

V říjnu loňského roku WTO umožnila Spojeným státům uvalit obchodní sankce na dovoz z Evropské unie ve výši 7,5 miliard dolarů ročně v rámci státní podpory Evropanů pro výrobce letadel Airbus. Evropská komise zase uvedla, že v paralelním případě podpory Boeingu bude WTO rovněž dáno Evropské unii právo zavést protiopatření proti americké produkci. BRovněž dodala, že EU je připravena usilovat o urovnání této záležitosti.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)