Svátek má: Drahoslav

Zprávy

Velikost textu:

Utajená zpráva OPCW: Závěry o chemickém útoku v Dúmě jsou nesprávné!

Utajená zpráva OPCW: Závěry o chemickém útoku v Dúmě jsou nesprávné!

Zjištění oficiální zprávy (OPCW) o chemickém útoku v syrském městě Dúma neodpovídají realitě a nesouhlasí s odbornými zjištěními, přiznal expert organizace Ian Henderson.

Snaživá práce Bílých přileb
18. května 2019 - 10:15

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) 1. března zveřejnila zprávu o vyšetřování incidentu, ke kterému došlo v Dumě 7. dubna 2018. Tento dokument zejména uvádí, že během chemického útoku, pravděpodobně chloru, byla použita toxická chemická látka a válce s ní byly shozeny ze vzduchu. To umožnilo některým západním zemím vinit z útoku syrské letectvo.

Šokující (a OPCW utajená) zpráva Iana Hendersona - jeho zjištění totiž tato data vyvrátila!

„Pozorování provedená ve dvou lokalitách incidentu spolu s následnou analýzou naznačují, že válce, které byly s největší pravděpodobností položeny, nebyly shozeny ze vzduchu," uvedl technický posudek, jehož text je k dispozici agentury RIA Novosti.

Jak vyplývá z dokumentu, tým vedený Hendersonem provedl několik testů, které situaci simulují. Za prvé odborníci dospěli k závěru, že stopy údajného dopadu nádrže, v níž byla údajně jedovatá látka, se neshodují s poškozením betonové střechy na místě. Za druhé se na lůžku nacházel kontejner s plynem - ale zde analýza ukázala, že ventil a žebra válce zůstaly nedotčené, což je nemožné, pokud by nádoba proletěla stropem.

Technická podskupina vyšetřovací mise OPCW tak nemůže být přesvědčena, že válce byly shozeny ze vzduchu.

„Velikost, charakteristika, vzhled válců a místo incidentu neodpovídaly tomu, co jsme očekávali, pokud měly být shozeny ze vzduchu. V každém případě alternativní hypotéza poskytla jediné věrohodné vysvětlení pozorovatelům na místě," uvádí dokument. Tím naznačuje, že kontejnery na místo dodali džihádisté, kteří v té době ovládali město.


Incident v Dúmě

O tom, že v dubnu 2018 syrská armáda shodila bomby s chlorem v Dúmě vyhlašovaly pochybné nevládní organizace, včetně Bílých přileb. Jako důkaz předložily snímky, které zachytily, jak se lékaři snaží pomáhat obyvatelům města, včetně dětí, které byly údajně postiženy toxickými látkami.

Západní země obvinily z chemického útoku Damašek. O týden později zahájily Spojené státy, Británie a Francie raketové útoky na syrské cíle.

Neméně zarážející, či spíše šokující je skutečnost, že se vedení OPCW snažilo zprávu technické zprávy utajit před veřejností.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že účelem tohoto útoku bylo chránit teroristy a zdůvodnit možné útoky zvenčí. Současně ruský generální štáb v březnu varoval, že militanti připravují inscenaci chemického útoku ve Východní Ghutě.

Později 11letý chlapec Hassan Diab, a jeho otec řekl novinářům, že snímky v nemocnici Dúmy byly zinscenovány. Podle nich děti dostaly za účast sušenky. Kromě toho obyvatelé Dúmy nemohli potvrdit samotný útok: uvedli, že nikdy neslyšeli, že by někdo trpěl otravou toxickými látkami.

Zbývají nezodpovězené otázky, kdo a proč opravdu potřeboval vyprovokovat „chemický útok“ a stejně tak, jaký podíl má na na zastírání této provokace podíl OPCW. Zodpovědět první otázku je snadnější, druhá je už složitější.

Ať tak či onak, skutečnost, že OPCW držel Hendersonovy závěry v utajení, vážně podkopává důvěryhodnost organizace, a to nejen s ohledem na Dúmu, ale s ohledem na celý syrský příběh jako a případ Skripal v Spojeném království. Všechny závěry OPCW o údajném používání chemikálií na celém světě, je nyní předmětem velmi legitimní skepse.

Uniklá zpráva inženýrů OPCW znamená, že závěrečná zpráva aktivně zatajovala důkazy o tom, že chemický útok v Dúma byl vyprovokován džihádisty a Bílými přilbami. Další zprávy Sýrie od OPCW by se nyní mohly považovat za bezcenné.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)