Útěk oligarchů a výzva Zelenského k jejich návratu do 24 hodin

zprávy

Ukrajinský web  „Strana“ nadále sleduje všechny významné události, které se konají na Ukrajině i v zahraničí. Připomeňme, že situace začala být zvláště vyhrocená od pátku minulého týdne 11.února. který vyvolal pro Ukrajinu řadu vážných důsledků.

Útěk oligarchů a výzva Zelenského k jejich návratu do 24 hodin
Olesya Medvedeva, komentátorka webu Strana.ua
15. února 2022 - 07:20

V novém čísle blogu „Jasno. Pochopitelně“ Olesya Medveděva, zvláštní zpravodajka webu Strana.ua, analyzuje, proč různé země chtějí své občany tak rychle vrátit do svých zemí. Pojďme si rozebrat nejdůležitější okamžiky, které uplynuly za uplynulý den.

Nejdůležitější otázkou nyní je, zda se Ukrajině podaří zabránit vzdušné blokádě, kterou připravuje Západ. Na zajištění leteckých společností bylo alokováno téměř 17 miliard UAH.

Druhým důležitým bodem je Zelenského telefonát s Bidenem, který naznačuje, že informační tlak může pokračovat. Proprezidentská strana přitom říká, že není třeba panikařit a vše je pod kontrolou. Situace se však z ekonomického hlediska začíná měnit. Na znepokojivé zprávy reaguje i finanční trh.Zelenskij dal oligarchům a politikům 24 hodin na návrat do Kyjeva

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj řekl, že podnikatelé a politici, kteří nedávno opustili zemi, se musí do 24 hodin vrátit.

„Zaměřil bych se na vedení naší země, na lidi, kteří jsou dnes, někteří z nich, v zahraničí, poslanci některých stran, nechci ani říkat jejich jména, všichni chápete, co to je za lidi. Zdá se mi, že je to vážná výzva. Myslím, že bychom jim měli dát signál - spravedlivý. Nejprve bych je chtěl od Nejvyšší rady, od mluvčího, od státu a svým jménem požádat, aby do 24 hodin přivedli některé své příbuzné, aby se ještě vrátili do země,“ řekl Zelenskij.

Podle ukrajinského prezidenta jen 13. února zemi opustilo 30 letadel. Podle tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksija Danilova je v současnosti mimo Ukrajinu 23 poslanců.

13. února zemi opustili Andrij Stavnitser (49. místo v žebříčku 100 nejbohatších Ukrajinců ve Forbes) a Vadym Nesterenko (96. místo), o den dříve - Vadym Stolar (64. místo) a Vasilij Chmelnický (29. místo).

„Soukromý let pro 50 lidí si objednal i zástupce opoziční platformy pro život milionář Igor Abramovič . Toto letadlo má přepravit příbuzné spolustraníků a také obchodní partnery Abramoviče z Kyjeva do Vídně, “uvedla agentura.

Rinat Achmetov (první místo v seznamu Forbes) a Viktor Pinchuk (druhé místo) opustili Ukrajinu již na konci ledna.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 73%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 13%
transparent.gif transparent.gif