Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Uzavře Rusko syrský vzdušný prostor pro další izraelské nálety?

Uzavře Rusko syrský vzdušný prostor pro další izraelské nálety?

Posílá Rusko zprávu Izraeli nebo USA, nebo se někdo jiný pokouší vyvolat polemiku? Co je zde cílem Íránu - nebo syrského režimu nebo jiných regionálních mocností?

Protivzdušná obrana . il.obr.
26. července 2021 - 03:20

Rusko by mohlo vyvíjet tlak na Izrael, aby zastavil  nálety v Sýrii. Zprávy se začaly objevovat tento víkend, počínaje článkem v londýnském Asharq al-Awsat, který citoval „dobře informovaný“ ruský zdroj.

Zpráva byla se zájmem přenesena do Turecka a dalších médií v regionu. Podle těchto zpráv by Rusko mohlo dokonce posílit protivzdušnou obranu syrského režimu.

Ruský zdroj naznačil možnost „uzavření syrského vzdušného prostoru“ izraelským letadlům, uvedl Asharq al-Awsat. Reaguje tak na obvinění, že Izrael „za poslední dva dny zintenzivnil své nájezdy na íránské a hizballáhovské stránky v severní a střední Sýrii“.

Rusko vydalo dvě prohlášení v návaznosti na razii zaměřenou na výzkumné středisko na venkově Aleppo a druhé na místo pro umístění íránských sil v Al-Kusajru poblíž Homsu,“ uvádí se ve zprávě.

To přímo souvisí s rozhovory, které byly zahájeny se Spojenými státy po prvním summitu, na kterém se  minulý měsíc sešli prezidenti  Vladimir Putin a Joe Biden ," řekl ruský zdroj arabskému webu a dodal, že „Moskva počítá své reakce v minulost, protože Tel Aviv [Jeruzalém] koordinuje všechny své pohyby s Washingtonem, zatímco ruské komunikační kanály s Washingtonem byly přerušeny a ze současných kontaktů s americkou stranou se zdálo, že Moskva získala potvrzení, že Washington nesouhlasí s nepřetržitými Izraelskými  nájezdy.“

Zpráva zdůrazňuje složitou hádanku. „Izraelci cítili, že protivzdušná obrana v Sýrii byla aktivována, a skutečnost, že byly prakticky zničeny všechny odpálené střely, naznačuje zásadní změnu v protivzdušné obraně a že izraelské letectvo od té doby nevstoupilo do syrského vzdušného prostoru." a provádí útoky ze země, “uvádí se ve zprávě. Rusko údajně poskytlo syrskému režimu „moderní protivzdušnou obranu“.

Zdroj dále tvrdil, že ruské požadavky mohou zahrnovat uzavření „všech možných cílů“ uvnitř Sýrie. Autor konstatuje, že Moskva v minulosti nenamítala proti útokům na íránské cíle v Sýrii. „Došla mu trpělivost,“ uvedl článek, ale poté také citoval Rusy, kteří tvrdili, „že ve skutečnosti nejsou netrpěliví. To naznačuje, že rozhovory na vysoké úrovni s USA mají určitý dopad na otázku mlčení o izraelských náletech.“

Z článku ale není jasné, co se ve skutečnosti děje. Proč by Moskva odhalila novinám, že uslyšela, že USA „nevítají nepřetržité izraelské nálety“, to je zvláštní.

Tento „dojem zanechal prostor pro Rusko, aby mohlo svobodněji jednat při podpoře Asadových sil v Sýrii pomocí pokročilejších protiraketových systémů a know-how, aby byly schopnější zastavovat izraelské útoky,“ uvádí se ve zprávě.

Turecká média uvedla: „Izrael se leteckými útoky zaměřuje na vojenské cíle spojené s Íránem v oblastech ovládaných válkou v režimu země, aniž by to zcela uznal. Izraelské nálety byly také opakovaně kritizovány spojencem syrského režimu Ruskem. “

Zprávy mezitím uvedly, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov požádal Izrael, aby Rusku poskytl informace o všech íránských hrozbách v Sýrii, aby se s nimi mohlo vypořádat.

„Pokud je Izrael skutečně donucen reagovat na hrozby izraelské bezpečnosti pocházející ze syrského území, mnohokrát jsme našim izraelským kolegům řekli: Pokud takové hrozby uvidíte, dejte nám prosím tyto informace," uvedl Lavrov.

Přidejte k tomu třetí detail a poznamenejte, že „nálety provedené na začátku tohoto roku byly provedeny s informacemi poskytnutými službami USA," řekl vysoký americký zpravodajský úředník pro Associated Press.Zbývá tedy mnoho otázek: Posílá Rusko zprávu Izraeli nebo USA nebo se někdo jiný pokouší vyvolat polemiku mezi Ruskem a Izraelem? Jaký je cíl Íránu - nebo syrského režimu či jiných mocností v regionu?

Je známo, že země Perského zálivu, stejně jako Egypt, Irák a Jordánsko, pravděpodobně chtějí, aby byl syrský režim stabilizovaný a silnější, aby se mohl znovu připojit k síti arabských států v regionu poté, co byl od roku 2011 držen mimo arabský svět.

Stručně řečeno, existuje mnoho zúčastněných stran, které touží po návratu Sýrie jako normalizovaného státu, a tak může skončit beztrestné „útoky“ různých zemí v zemi, která je obviňována. To by zahrnovalo přání, aby USA a Izrael omezily nálety a také Turecko přestalo destabilizovat severní Sýrii.

Pravděpodobně by to také znamenalo, aby Írán zastavil budování svých základen. Teherán mohl v posledních letech mírně snížit síly v Sýrii. Írán má však síť zařízení, jako je základna imáma Aliho poblíž iráckých hranic a základna T-4. Podporuje také milice a Hizballáh v Sýrii působí svobodně.

Další zajímavé zprávy se týkají zdánlivého názoru Moskvy, že i USA mohou měnit své názory na nálety. V lednu se objevily zprávy, že USA podporují izraelské nálety v Sýrii. Zprávy, že USA chtěly užší spolupráci s Izraelem v Sýrii, pocházejí z období administrativy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a byly spojeny s klíčovými postavami administrativy, které podle všeho schvalovaly izraelskou politiku v Sýrii, včetně Mike Pompea, Johna Boltona a amerického vyslance Jamese Jeffreyho.

Klíčem je, že Washington věřil, že izraelská kampaň „válka mezi válkami“ byla navržena tak, aby zabránila íránskému upevnění pozic v Sýrii a obchodování se zbraněmi Hizballáhu, a to bylo důležité pro politiku USA. V minulých letech se uvádělo, že Írán přesunul balistické střely do proiránských milicí v Iráku a drony do Sýrie, které ohrožují Izrael, a že se snažil přesunout přesně naváděné střely do držení Hizballáhu. V dubnu 2018 se Írán také pokusil přesunout systém protivzdušné obrany Khordad do Sýrie.

Dříve zde bylo napětí. Sýrie sestřelila ruské vojenské letadlo v září 2018 a zaměnila jej za izraelské letadlo. To rozhněvalo Moskvu a Jeruzalém vyslal úředníky, aby diskutovali o krizi. Rusko v té době naznačovalo, že pošle Sýrii systém protivzdušné obrany S-300.

V té době také panovaly zprávy, že se Rusko pokusí udržet íránské síly mimo Golanské výšiny, protože syrský režim znovu získal území poblíž. Hizballáh zřídil body  poblíž Golan a v srpnu 2019 se snažil vypustit drony proti Izraeli.

Napětí se Sýrií vedlo také k dalším incidentům, například k divokým odpálením neřízených syrských raket protivzdušné obrany. Jedna přistála v Negevu v dubnu a v roce 2017 Sýrie vystřelila S-200 na izraelská letadla, která přeletěla přes Jordán.

V listopadu 2019 Moskva odhalila údajné izraelské nálety a tvrdila, že Izrael létal nad Jordánskem během útoků na Sýrii. V lednu 2019 a únoru 2020 Rusko také vyjádřilo Izraeli znepokojení nad nálety v Sýrii.

Ve světle toho všeho by zprávy z 24. července o ruských názorech na izraelské nálety v Sýrii mohly odrážet změnu politiky nebo více stejné rétoriky jako v minulosti. Mohlo by to být také vzkaz USA a Íránu.

Proiránské milice stále více operují v Sýrii a získávají půdu a základny. Podle nedávného náletu byl podle Al-Hadatha zabit člen brigády Fatemiyoun, jednotky afghánských šíitských bojovníků, která spolupracuje s Íránem v Sýrii. Írán o tom mlčel, ale proiránské milice v Iráku zvyšovaly hrozby vůči USA a jejich silám v Iráku a Sýrii.

To vše by mohlo být svázáno dohromady. V minulosti proiránské milice v Iráku obviňovaly Izrael z náletů, což dokládá, že otázka náletů v Sýrii nebo kampaň „válka mezi válkami“ není jen o roli Íránu v Sýrii, ale spíše o roli Íránu v širším regionu, také.

(rp,prvnizpravy.cz,jerusalempost,foto:arch.)