Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

V Bělorusku se znovu objevili „partyzáni"

V Bělorusku se znovu objevili  „partyzáni"

Běloruské orgány činné v trestním řízení potlačily nezákonné aktivity „lesního oddílu“, oznámilo běloruské ministerstvo vnitra republiky.

Ilustrační foto
15. září 2020 - 07:20

Policie uvedla, že vůdce této skupiny na sociálních sítích vytvořil komunitu „Partyzáni z Mogileva“, která zahrnuje 64 uživatelů.

„Předběžně bylo zjištěno, že členové skupiny se shromáždili v opuštěné usedlosti v lese poblíž Mogileva. Zde cvičili taktiju vedení pouličních bitev, obsazení prostor, útočné horolezectví a boje v lese. Skupina měla bílo-červeno-bílou vlajku, uniformy se znaky Pahoňa (znak Litevského velkoknížectví, Běloruské lidové republiky)  a ukrajinskými symboly, kukly, neprůstřelné vesty, airsoftové a pneumatické zbraně, signální pistole, nože a radiostanice, “ uvádí se ve zprávě.

Kromě toho se uvádí, že „někteří z jejích účastníků vyrobili domácí zápalná zařízení a provedli testy a muži, mezi nimiž byli nezletilí, zveřejňovali videozáznamy na internetu“.

„13. září bylo za aktivní podpory OMON, odboru vnitřních věcí, zadrženo 6 aktivních členů skupiny důstojníky 11. ředitelství (v Mogilevské oblasti)  GUBOPiK ministerstva vnitra. Byly zabaveny věci, které jsou podle odborníka fragmenty improvizovaného zápalného zařízení. Vyšetřovatelé zahájili trestní řízení proti čtyřem aktivním členům skupiny. Jedná se o mladé lidi ve věku od 16 do 22 let. Byli zadrženi a umístěni do IVS. Mezi zadrženými jsou lidé s ultrapravicovými neonacistickými názory,“ uvedly běloruské bezpečnostní síly.

V současné době probíhají další operativně-pátrací činnosti za účelem identifikace dalších účastníků, jakož i jejich záměrů používat improvizovaná zápalná zařízení. Za protiprávní jednání související s použitím hořlavých látek (výroba, získávání, skladování, prodej atd.) Se stanoví trestní odpovědnost ve formě trestu odnětí svobody až na pět let.


Připomínáme, že v Bělorusku po 9. srpnu dochází k masovým protestům proti výsledkům prezidentských voleb, které vyhrál Alexander Lukašenko. Běloruský vůdce zároveň opakovaně prohlásil, že v Bělorusku i v zahraničí se připravují různé bojové skupiny na destabilizaci situace v zemi. Podle něj byly výcvikové tábory vytvořeny jak na území Ruska, tak na Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)