Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

V Bundestagu vyzvali vládu SRN nepodpořit vstup Ukrajiny do EU a NATO

V Bundestagu vyzvali vládu SRN nepodpořit vstup Ukrajiny do EU a NATO

Poslanci strany Alternativa pro Německo (AfD) apelovali na vládu SRN s výzvou k „zachování neutrality“ Kyjeva a pokud možno k vystoupení proti vstupu Ukrajiny do EU a NATO.

Ilustrační foto
29. září 2020 - 11:04

Poslanci Bundestagu to uvedli ve svém prohlášení, informovala RT.

„Německý Spolkový sněm vyzývá federální vládu, aby zachovala neutralitu Ukrajiny, tj. Pokud je to možné, aby se postavila proti vstupu země do Evropské unie a NATO,“ píše se v textu.

Němečtí poslanci ve svém projevu také opakovaně zmiňují Rusko a jeho vazby na Ukrajinu.

Podle nich jsou Kyjev a Moskva zejména navzdory pokračujícímu zhoršování vztahů „vzájemně propojeny z kulturního, náboženského, jazykového, ekonomického a etnického hlediska“.

„Ukrajina nemůže čelit volbě mezi Ruskem a Západem. To podněcuje k rozkolu v zemi,“ konstatují poslanci.

V této souvislosti představitelé AfD připomínají dohodu o přidružení podepsanou v roce 2014 mezi Ukrajinou a EU, která zemi „rozdělila“ a „významně přispěla k eskalaci vnitřního konfliktu v zemi“.


S ohledem na současnou situaci by tedy cílem zahraniční politiky Berlína a Bruselu „mělo být rozvíjení vztahů s Ruskem a zahrnutí Ukrajiny do celkové integrace,“ dodali poslanci.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij dříve řekl, že členství v NATO je pro stát strategickým úkolem.

Místopředsedkyně vlády Ukrajiny pro evropskou integraci Olga Stefanišina zase vyjádřila přesvědčení v to, že se země „definitivně stane“ členem Evropské unie. Podle ní „je to jen otázka času“.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)