Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

V Itálii se rozpadla vládní koalice. Vrátí se Salvini?

V Itálii se rozpadla vládní koalice. Vrátí se Salvini?

Koalice v Itálii se rozpadla, koneckonců to trvalo déle, než se předpokládalo. Důvody konce se zdají poněkud povědomé: Předseda vlády Giuseppe Conté během pandemie vládl sám, nezahrnul parlament a nerespektoval demokracii.

Giuseppe Conté, italský premiér
14. ledna 2021 - 10:10

Nyní by mohl přijít čas  pro Ligu severu a Mattea Salviniho, zdaleka nejpopulárnějšího politika v Itálii. Koneckonců, pravicové strany - Fratelli d'italia, Lega a Forza Italia dohromady tvoří v současných průzkumech 50 procent.

Ve středu rezignovali dva ministři z řad koaliční strany „Italia Viva“ vedené expremiérem Matteo Renzim. Ministryně zemědělství Teresa Bellanová a ministryně pro rodinu Elena Bonettiová opouštějí kabinet předsedy vlády Giuseppe Contého, oznámil to předseda strany Matteo Renzi ve středu na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.


Státní tajemník Ivan Scalfarotto, který je rovněž členem „Italia Viva“, podal demisi. Renzi vysvětlil rezignaci ministrů neshodami s předsedou vlády ohledně plánu obnovy v hodnotě několika miliard dolarů, který vláda schválila ve středu v noci.

„Demokracie má určité formy, které je třeba respektovat, což se za poslední rok nestalo,“ uvedl Renzi. Obvinil Contého, že během pandemie řídil zemi sám, bez ohledu na parlament a bez konzultací s koaličními partnery.

(rp,prvnizpravy.cz,politikstube,krone,foto:arch.)



Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
23%
Ne
transparent.gif transparent.gif
54%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%