Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

V Jihočínském moři bude dusno: USA tam posílají letadlové lodě!

V Jihočínském moři bude dusno: USA tam posílají letadlové lodě!

Spojené státy poslaly dvě úderné skupiny letadlových lodí vedené letadlovými loděmi „Ronald Reagan“ a „Nimitz“ do Jihočínského moře, kde nyní provádí cvičení čínská armáda.

Americká letadlová loď USS Nimitz
5. července 2020 - 04:20

Uvedl to deník Wall Street Journal.

Čína dříve oznámila svůj záměr uskutečnit vojenská cvičení na Paracelských ostrovech v Jihočínském moři 1. až 5. července. Ostrovy ovládané Pekingem jsou příčinou sporu mezi Čínou, Tchaj-wanem a Vietnamem.

„Cílem je ukázat jednoznačným signálům našim partnerům a spojencům, že jsme odhodláni k regionální bezpečnosti a stabilitě,“ uvedl v rozhovoru s publikací kontraadmirál George Wikoff, velitel úderné skupiny vedené „Ronaldem Reaganem“.

Wikoff odmítl přesně specifikovat, kde by letadlové lodě v Jihočínském moři, perovaly a poznamenal, že americká cvičení nejsou odpovědí na čínská cvičení. Dodal však, že „rostoucí vojenské sebevědomí Pekingu ospravedlňuje americkou námořní přítomnost“, píše Wall Street Journal.


Podle 7. flotily amerického námořnictva provedly letadlové lodě společná cvičení ve Filipínském moři, než byly nasazeny do Jihočínského moře. Samotné operace v Tichomoří takovými silami jsou pro americké námořnictvo vzácné, probíhají přibližně jednou za čtyři roky. Naposledy - v roce 2018.

Ve čtvrtek Pentagon vyjádřil znepokojení nad cvičením Číny. Podle nej je provádění vojenských cvičení ve sporném regionu Jihočínského moře „kontraproduktivní ve vztahu k úsilí o snížení napětí a udržení stability“ v oblasti.

V posledních měsících se vztahy mezi Spojenými státy a Čínou zhoršily z několika důvodů: obchodní vztahy, situace v Hongkongu, situace s právy národnostních menšin v ČLR, pandemie koronaviru a odmítnutí ČLR účastnit se jednání o kontrole zbrojení. Ve všech těchto otázkách vznáší Washington vážné stížnosti proti Pekingu. V Jihočínském moři již několik let dochází k situacím, které jsou na hraně vojenské konfrontace. Demonstrativně a pravidelně proplouvají u sporných ostrovů americké válečné lodě, kvůli nímž se do vzduchu zvedají čínské stíhačky, což zase Čína označuje za hrubou provokaci.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)