Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

V Kyjevě uznali těžké ztráty kvůli přerušení obchodu s Moskvou!

V Kyjevě uznali těžké ztráty kvůli přerušení obchodu s Moskvou!

Vzhledem k výraznému snížení obchodu s Moskvou, Kyjev ztratil 13krát více, než činily ztráty Moskvy, řekl Sergej Salivon, ředitel odboru hospodářské politiky Federace zaměstnavatelů Ukrajiny.

Ilustrační foto
8. května 2019 - 10:15

Podle něj kvůli zhoršení vztahů s Ruskou federací přišla Ukrajina o 10% hrubého domácího produktu.

Ukrajinský zahraniční obchod s Ruskem se podle něj od roku 2013 do roku 2018 snížil více než trojnásobně.

„Zároveň klesly více než čtyřnásobně vývozy, a dovoz z Ruska se snížil o něco méně než trojnásobně,“ řekl Salivon v online studiu CapitalTV.

Poznamenal, že tyto výpočty neberou v úvahu ruský plyn zakoupený Ukrajinou na Slovensku a v dalších zemích.

„Pokud budeme předpokládat, že stále kupujeme plyn v Rusku, pak náš vývoz do Ruska a náš dovoz z Ruska poklesl o přibližně 11,5 miliardy dolarů. Tato částka je pro Rusko méně než 0,8% HDP, a pro Ukrajinu je to 10% HDP. To znamená, že rozdíl ve ztrátách je 13násobný,“ uvedl Salivon.


Rusko-ukrajinské obchodní vztahy se začaly zhoršovat v roce 2015. Tehdy Ukrajina opustila zónu volného obchodu s Ruskem v rámci SNS a zavedla zákaz dovozu řady ruského zboží. Moskva reagovala podobnými opatřeními a konstatovala, že by se jich vzdala, kdyby to udělala Ukrajina.

Navíc od listopadu 2015 „Naftogaz“ Ukrajiny zastavil přímé nákupy pohonných hmot od společnosti „Gazprom“ a přešel na reverzní dodávky ruského plynu ze Slovenska, Maďarska a Polska, v důsledku čehož Kyjev platí za palivo mnohem vyšší ceny.Pokud se ovšem neprodlouží smlova s „Gazpromem“ o tranzitu plynu, která končí letošním rokem, bude situace Ukrajiny ještě palčivější. Ruský prezident Putin totiž upozornil, že nebude-li tranzit, nebudou ani ony „reverzní“ dodávky.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)