Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

V Kyjevě vysvětlovali příčinu chudoby Ukrajinců

V Kyjevě vysvětlovali příčinu chudoby Ukrajinců

Ukrajinci jsou podvyživení kvůli sociálně-ekonomickému systému, který vytvořili během posledních 25 let, řekl Andrej Reva, ministr sociální politiky země na NewsOne.

Ilustrační foto
14. června 2019 - 11:04

„Skutečnost, že Ukrajinci jsou podvyživení, je v první řadě na vině za sociálně-ekonomický systém, který budují za posledních 25 let. Protože sousední země dosáhly mnohem většího úspěchu než my,“ vysvětlil.

Úředník uznal, že i on sám je zodpovědný za chyby v reformách, které vedly k této situaci.

„Pokaždé, když rostou sazby, dluh za platby za služby roste. Bohužel je to axiom. Ale když se podíváme na čísla, uvidíme, že procentní nárůst dluhu je menší než nárůst poplatků," dodal.


Od 1. ledna se zvýšila minimální mzda na Ukrajině na 114 dolarů a tyto údaje jsou zahrnuty do státního rozpočtu na rok 2019. Nicméně, jak uvedl poslanec Nejvyšší rady z frakce „Baťkyvščina“ Jurij Odarčenko, Ukrajinci nepocítit zvýšení minimální mzdy o 12 procent i životního minima  kvůli rostoucím platbám, daním a cenám potravin.

Světová banka nedávno uvedla, že při současném tempu ekonomického růstu bude Ukrajině trvat 50 let, než dosáhne dnešní úrovně příjmů v Polsku. HDP na obyvatele Polska činí asi 33,5 tisíc dolarů, na Ukrajině je asi 9,7 tisíce, a po Moldavsku je to nejchudší země v Evropě.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone.ua, foto: arch.)