Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

V Maďarsku nazvali ukrajinský zákon o vzdělání polofašistickým!

V Maďarsku nazvali ukrajinský zákon o vzdělání polofašistickým!

Vedoucí administrativy předsedy vlády Maďarska, Gergeli Guiash, nazval novelizovaný ukrajinský zákon o vzdělání polofašistickým.

Ukrajinská Nejvyšší rada
24. února 2019 - 07:20

Jak uvedla televize „112 Ukrajina“, Guiash také uvedl, že maďarské orgány stále očekávají, že Ukrajina změní tento zákon, který podle Budapešti porušuje práva maďarské menšiny.

Śéf administrativy maďarského premiéra Viktora Orbána Gergeli Guiash uvedl, že ukrajinská vláda porušuje práva národnostních menšin a přijala polofašistický zákon o vzdělávání. Podle „112 Ukrajina“ to uvedla tisková služba vlády země.
 
„V současné době má Ukrajina vládu, která porušuje práva menšin, která přijala polofašistický zákon o vzdělávání," uvedl Guiash a dodal, že maďarské orgány stále očekávají, že Ukrajina tento zákon změní.


Jak ukrajinský kanál připomněl, ukrajinský zákon o vzdělávání, který vstoupil v platnost 28. září 2017, zejména jeho pravidlo o státním jazyku vzdělávání, byl kritizován v některých kruzích na Ukrajině i v zahraničí. Zejména proto došlo k výraznému zhoršení vztahů mezi Ukrajinou a Maďarskem.

Přechodná ustanovení zákona stanoví, že osoby náležející k tuzemským národům, národnostním menšinám Ukrajiny a kteří do 1. září 2020 začali získávat všeobecné střední vzdělání do 1. září 2018, budou nadále přijímat takové vzdělání v souladu s pravidly, která byla před nástupem tohoto zákona s postupným zvyšováním počtu akademických předmětů, které jsou studovány v ukrajinském jazyce.
 
Budapešť uviděla v tomto případě porušení práv maďarské menšiny, podobně se rovněž vyjádřilo Polské, Rumunsko a – samozřejmě Ruská federace. Zákon je především zaměřen proti rusky mluvící obyvatelům Ukrajiny. Kyjev tato obvinění popírá, ale zdá se marně.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)