Svátek má: Gustav

Zprávy

Velikost textu:

V neděli začaly poblíž Ruska v Baltském moři manévry NATO

V neděli začaly poblíž Ruska v Baltském moři manévry NATO

Americké námořnictvo se připojuje k téměř 20 dalším zemím NATO v každoročním námořním cvičení poblíž ruských „předních dveří".

Ilustrační foto
8. června 2021 - 04:20

Každoroční manévry BALTOPS (Baltic Operations), které byly zahájeny v neděli, jsou považovány za přední cvičení zaměřené na námořní oblast v pobaltském regionu. Organizátoři říkají, že to má „zvýšit interoperabilitu a zvýšit flexibilitu“ mezi účastníky.

Od 6. června do 18. června se americké námořnictvo bude podílet na činnostech od protivzdušné obrany a obojživelných útočných operací až po minová akční cvičení.

Podle článku, viceadmirál Gene Black, velitel 6.flotily USA,  nazval BALTOPS „cvičením, které položilo základy pro interoperabilitu celé aliance “

Viceadmirál Gene Black působí také jako velitel námořních útočných a podpůrných sil NATO a velí manévrům z ústředí v Portugalsku..

Manévry BALTOPS začaly v roce 1972, kdy protivníkem NATO byl bývalý Sovětský svaz. Ale i po 50 letech zůstává Rusko vůči operaci kritické, zdůrazňuje Washington Times.„Provokativní cvičení BALTOPS poblíž ruských hranic zvyšují napětí a rizika neúmyslných incidentů, které vedou k militarizaci pobaltských států, " napsalo na Twitteru ruské velvyslanectví ve Washingtonu. „Tyto akce nemají nic společného s tvrzením amerického námořnictva.“

„Zkušenosti z cvičení BALTOPS umožní mezinárodním úderným týmům provádět operace, zvyšovat schopnosti protiraketové obrany a zajišťovat hladké provádění misí obojživelnými loděmi," uvedl viceadmirál Black.


Podle oficiálních informací budou během prvních šesti dnů cvičení lodě a letadla NATO procházet dánskými úžinami. Zaměří se na námořní operace na kritických kontrolních stanovištích a zajištění bezproblémové přepravy v regionu.

Jak článek připomíná, učení BALTOPS se v průběhu let vyvíjelo. Letos bude zahrnovat obranné taktiky a postupy v kybernetické válce,  jak budou státy NATO trénovat v boji v éře moderní války.

(rp,prvnizpravy.cz,washingtontimes,foto:arch.)