Svátek má: Gizela

Zprávy

Velikost textu:

V Německu na hrozby USA, že odejdou: Pak si vemte i jaderné zbraně!

V Německu na hrozby USA, že odejdou: Pak si vemte i jaderné zbraně!

Podle Hannoversche Allgemeine Berlín reagoval na hrozby Washingtonu stáhnout americké jednotky z Německa.

Ilustrační foto
10. srpna 2019 - 11:06

"Pokud Američané stáhnou své jednotky, měli by si vzít s sebou i své jaderné zbraně," řekl vůdce německých Die Linke v Bundestagu Dietmar Bartsch.

Podle Hannoversche Allgemeine reagovali v Německu na hrozby USA stáhnout americké jednotky z Německa.

Zejména předseda frakce Die Linke (Levice) v Bundestagu, Dietmar Bartsch, reagoval s jistou ironií kladně na nejnovější prohlášení velvyslance Spojených států ve Spolkové republice Richarda Grenella, uvedly německé noviny.

„Je to jen urážka - daňoví poplatníci ve Spojených státech stále platí 50 tisíc amerických vojáků v Německu a Němci stále utrácejí zisky z obchodu pro domácí potřeby," cituje publikace Grenella.

„Federální vláda musí tento návrh určitě přijmout a projednat s Washingtonem plán stažení vojsk," uvedl lídr německé levice v Bundestagu v rozhovoru s Hannoversche Allgemeine.


Podle Dietmara Bartsche má velvyslanec Spojených států ve Spolkové republice Richard Grenell naprostou pravdu.

„Daňoví poplatníci ve Spojených státech by neměli platit za americké vojáky v Německu,“ souhlasil předseda frakce.

Navíc by američtí daňoví poplatníci „neměli platit za umístění amerických jaderných střel v Německu“, uvedl Bartsch.

„Pokud Američané stáhnou své jednotky, měli by si vzít s sebou své jaderné zbraně." A samozřejmě by je měli vzít domů, a ne do Polska, jinak to povede k prudkému zhoršení vztahů s Ruskem, což je v rozporu se zájmy Německa a Evropy,“ zdůraznil předseda frakce Die linke v Bundestagu.

Manažer frakcí SPD Carsten Schneider ostrými slovy odmítl americké hrozby stažením vojska z Německa. „Tato prohlášení jsou mezi spojenci naprosto nevhodná,“ řekl Schneider v reakci na prohlášení velvyslanců USA v Německu a Polsku, Richarda Grenella a Georgette Mosbacherové. Německo podle něj nelze vydírat.

(kou, prvnizpravy.cz, haz.de, foto: arch.)