Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

V Německu označili americké hrozby kvůli Nord Stream 2 drzostí!

V Německu označili americké hrozby kvůli Nord Stream 2 drzostí!

Americké hrozby proti Nord Stream 2 jsou „vrcholem drzosti,“ uvedl v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung Frank Kracht, starosta německého města Sassnitz.

Ilustrační foto
22. srpna 2020 - 04:20

Začátkem srpna pohrozil americký senátor Ted Cruz a dva jeho kolegové sankcemi proti společnosti německému přístavu Sassnitz GmbH, který se nachází v Sassnitzu na ostrově Rujána. Dopis zákonodárců naznačuje, že pokud práce na položení plynovodu budou pokračovat, může přístav čelit „finančnímu zničení“.

Kracht označil americké sankce proti společnostem, jejichž plavidla pokládala plynovod, za „první drzost“. „Druhou drzostí je hrozba sankcí ze strany tří senátorů proti společnostem, které jsou jakýmkoli způsobem spojeny se společností Nord Stream, jakož i vůči jednotlivým zaměstnancům těchto společností," dodal starosta.


Podle něj musí Německo prokázat celému světu, že ho nelze zastrašit. Kracht zároveň vyjádřil naději na brzké dokončení plynovodu a poznamenal, že americké kroky „vyvolávají velké zmatky v evropském byznysu“.

Sankce proti Nord Stream 2

Spojené státy se staví proti projektu Nord Stream 2, protože usilují o zavedení dodávek svého zkapalněného zemního plynu evropským státům. Koncem minulého roku americká vláda a Kongres přijaly rozpočet na obranu, který stanoví sankce proti společnostem, které se podílejí na pokládce potrubí. To donutilo švýcarskou společnost Allseas opustit práci.

Zároveň je projekt podporován Německem a Rakouskem, které mají zájem o spolehlivé dodávky paliva. Stavbu podporuje také Norsko, jehož vláda vlastní 30 procent akcií společnosti Kvaerner, jednoho ze stavebních dodavatelů.

Dříve ruská společnost Gazprom oznámila, že bude schopna samostatně dokončit pokládku plynovodu. Jedna z možností je účast kotevního potrubí, které je doprovázeno jinou lodí - s dynamickým polohovacím systémem, který je schopen udržet loď v požadovaném bodě bez kotev a ukotvení. Tuto roli mohou hrát „Fortuna“, kterou vlastní firma MRTS, a „Akademik Čerskij“.

Současně, na konci července, Senát USA schválil nový rozpočet na obranu, který stanoví dodatečná omezující opatření proti Nord Stream 2. Sankce, které jsou již v platnosti, se vztahují na organizace, které se zabývají kladením potrubí, a na pojišťovací společnosti, které se na tom podílejí.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)