Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

V Německu se odhodlali aktéry „policie šaría" pokutovat!

V Německu se odhodlali aktéry „policie šaría" pokutovat!

Zemský soud v německém městě Wuppertal odsoudil a pokutoval sedm členů tzv. „policie šaría", uvedl Rheinische Post.

Ilustrační foto
29. května 2019 - 11:04

„Policie šaría", bez koordinace s úřady, začala hlídkovat v ulicích Wuppertalu v roce 2014. Samozvaní vymahači práva, oblečení do uniforem, naléhali na občany, aby se drželi norem islámského práva šaría a rozdávali letáky s výkladem práva šaría: zákaz používání alkoholu, drog a hazardních her. Akce vyvolala šok mezi německými obyvateli. Ukazuje se však, že zahrávat si s muslimskými tématy se nemusí vypaltit.

Během soudního procesu byli aktivisté obviněni z porušení zákazu nošení uniforem.


Sedm odsouzených ve věku 27 až 37 let musí zaplatit pokuty v rozmezí od 300 do 1 800 eur. Soud vyložil, že aktivisté si záměrně oblékli uniformy, aby dosáhli zastrašujícího účinku, a vyvolali asociace s násilnou skupinou známou na Blízkém východě. Aktivisté zaznamenali svůj vzhled na videu a zaslali záběry na internet.

V roce 2016 soud ve Wuppertalu případ proti aktivistům uzavřel. V roce 2018 však Spolkový soudní dvůr Německa poslal k novému projednání silně medializovaný případ s tím, že soud nevzal v úvahu řadu okolností, zejména děsivý účinek vest s nápisem "policie šaría" na muslimy.

Poslední rozhodnutí soudu však může být přehodnoceno, dodal německý list.

(kou, prvnizpravy.cz, rp.online.de, foto: arch.)