Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

V USA navrhli vyloučit Turecko z NATO!

V USA navrhli vyloučit Turecko z NATO!

Členka Sněmovny reprezentantů USA Tulsi Gabbardová předložila Sněmovně rezoluci o vyloučení Turecka z NATO kvůli jeho činům v Náhorním Karabachu.

Ilustrační foto
21. října 2020 - 11:04

Uvedl to Arménský národní výbor Ameriky (ANCA).

„V nové rezoluci odsuzující turecké útoky na americkou armádu s odvoláním na Erdogana podporujícího teroristy požaduje Tulsi Gabbardová, odchod Ankary z NATO,“ uvedla ANCA na své stránce na Twitteru.

V dokumentu připojenému k příspěvku se uvádí, že Turecko vyvolává konflikt v Náhorním Karabachu, poskytuje vojenskou podporu Ázerbajdžánu a přittáhlo také bojovníky z teroristických organizací Al-Káida a ISIS. Rezoluce dále uvádí, že turecké vzdušné síly, zejména stíhačky F-16, se účastnily konfliktu v Náhorním Karabachu.


„Turecko je v rozporu s postojem NATO, veřejně podporuje a usnadňuje probíhající vojenskou agresi Ázerbajdžánu,“ zdůrazňuje text rezoluce.

Turecko je jedinou zemí, která otevřeně podporuje Ázerbajdžán během konfliktu s Arménií na území neuznaného Náhorního Karabachu. Ankara veřejně hovořila o nutnosti ukončit „arménskou okupaci“ Karabachu a oznámila, že je připravena poskytnout vojenské síly Baku. Turecko současně popírá skutečnost, že do války jsou zapojenimilitanti ze Sýrie a Libye, ačkoli o tom již dříve hovořily Rusko a Francie.

Výbuch nepřátelství mezi Ázerbájdžánem a Arménií ohledně sporného území Náhorního Karabachu začal 27. září. Tím země porušily dohodu o příměří podepsanou před 26 lety. Státy se navzájem obviňují z eskalace konfliktu. Ázerbajdžán, otevřeně podporovaný Tureckem, tvrdí, že chce ukončit „arménskou okupaci“ na území sovětské éry, které historicky obývali Arméni. Samotný Karabach se od roku 1991 považuje za samostatnou republiku.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)