Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

V žádném případě nevstupujte do NATO, radí Švédsku Daniel Ellsberg

V žádném případě nevstupujte do NATO, radí Švédsku Daniel Ellsberg

V žádném případě se nepřipojujte k NATO, řekl Daniel Ellsberg, aktivista, legendární kritik USA za válku ve Vietnamu.

Daniel Ellsberg, aktivista
13. února 2019 - 07:20

Podle Daniela Ellsberga v podmínkách nové studené války, kdy bude opět Evropa ohrožena jadernou apokalypsou, může Švédsko s touto zbraní bojovat, pouze pokud využije své zvláštní postavení a podepíite Smlouvu o zákazu jaderných zbraní v OSN.

„Když jsem byla malá, matka mi vyprávěla knihu Nevila Shuta "Na břehu" z roku 1958. Román vyprávěl o jaderné válce, která zničila všechny lidi na severní polokouli, a lidé v Austrálii nyní čekali na to, kdy se k nim dostane radioaktivní záření a zničí všechny živé věci. Myslím, že se moje matka toho opravdu bála,“ píše Maria Schotteniusová ve svém článku pro Dagens Nyheter.

Bomba byla velkou hrozbou, velkou obavu z ní měli mladí lidé z 50. let. Vzpomněli si na Hirošimu a věděli, že život může být zničen v mžiku oka. Lidé se ptali, "jestli bude zítra jaderná válka," a to byla realita. Ve Švédsku však došlo k různým stupňům šílenství v tom, co dělat, když začíná radioaktivní spad.  Například děti se naučily, že za těchto okolností by se měly rychle vrátit domů a pečlivě se vyčistit od prachu.
 
Spisovatelé psali dystopie o budoucnosti, ve které člověk měl techniku - ale nedokázal se s tím vyrovnat. Básně z roku 1956 od Harry Martinsona "Aniara" se stala klasickou rozhlasovou show. V roce 1959 měla premiéru stejnojmenná opera s hudbou Karl-Birger Blumdala a libretstou Ericem Lindegrenem. Tak "Aniara" pronikla duší celé generace.
 
"Nyní se vrátila" Aniara "tentokrát na televizní obrazovky. Stará kosmická loď přitahuje mnoho pozornosti médií. Nemyslím si, že je to špatně, "píše autorka.
 
Studená válka se vrátila s Aniarou. Bývala mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Nyní probíhá studená válka mezi třemi velkými mocnostmi: Spojenými státy, Ruskem a Čínou. Jedná se o hospodářskou, politickou a vojenskou soutěž, v níž zrušená smlouva o omezení jaderných zbraní je pouze součástí nebezpečné hry, jejímž jevištěm může být Evropa.

 
Daniel Ellsberg, který zveřejnil dokumenty Pentagonu a pomohl ukončit válku ve Vietnamu, byl ve Stockholmu před více než týdnem, kdy získal cenu Olof Palm Award.
 
Legendární aktivista v loňském roce představil svou knihu The Doomsday Machine o jaderné hrozbě. Když Ellsberg pracoval v americké administrativě jako vojenský analytik, byl si plně vědom toho, jak Spojené státy v šedesátých letech považovaly nukleární zbraně za odrazující, ale v případě potřeby by je neváhaly použít.
 
"Analytici dokonce zjistili, kolik milionů lidí zemře v SSSR; ve svých studených výpočtech bylo také uvedeno, že Finsko a Švédsko by mohly být pod jadernou oblohu. Od té doby Ellsberg bojoval proti jaderným zbraním, "říká Maria Schotteniusová.
 
"Jednou jsem se během Ellsbergovy návštěvy posadila s tímto energickým 87letým mužem a zeptala se, co si myslí, že by Švédsko mělo dělat. O odpovědi dlouho nepřemýšlel: "V žádném případě se nepřipojujte k NATO. Ti, kteří do něj vstupují, jsou bezmocní, jejich ruce jsou svázané. Použijte svou pozici k boji s jadernými zbraněmi. Podepište smlouvu OSN o zákazu jaderných zbraní!" píše autorka.
 
Téma jaderných zbraní bylo vždy kontroverzní. Ve Švédsku se bojuje o zákazu jaderných zbraní i ve vládě: ministr obrany Peter Hultqist proti ministru zahraničí Margotu Valströmovi.

(rp,prvnizpravy.cz,dagens nyhetter,foto:arch.)