Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Valeurs aktuelles varuje Po „žlutých vestách“ přichází „bílé pláště“!

Valeurs aktuelles varuje  Po „žlutých vestách“ přichází „bílé pláště“!

Pandemie poskytla francouzské vládě neočekávaný oddech od nespokojenosti občanů, ale brzy se úřady mohou potýkat s novou vlnou napětí, napsal Valleurs aktuelles.

Ilustrační foto
22. května 2020 - 10:10

Přestože lékaři a státní zaměstnanci slovy dostali od úřadů verbální zasloužené uznání, nebyla přijata žádná skutečná opatření na jejich podporu. Kromě toho se situace ve společnosti může zhoršit v důsledku ekonomických důsledků izolace, předpovídá časopis.

Tato pandemie poskytla nečekanou úlevu francouzské vládě, která žila déle než dva roky v atmosféře nespokojenosti občanů, uvedl Valeurs aktuelles. „Jako nejlepší spojenec zvláštních sil izoloval Covid-19 var ve společnosti," uvádí se v publikaci. A klade otázku, zda odstranění karantény nepředstavuje druhou vlnu sociální vzpoury, která by se mohla vyvinout v tsunami.

16. března, ačkoli epidemie ještě neskončila, se „žluté vesty“ vrátily do francouzských ulic, připomněl tisk a poznamenal, že po pandemii by jejich protesty mohly vzplanout se stejnou silou. Epidemie navíc nenechala kámen na kameni na postulátech, na nichž byla založena „evropsko-liberální strategie“ prezidenta Emmanuela Macrona.

Pokud před krizí úřady sotva skrývaly své vidění společnosti, ve které byli lidé z „první úrovně“ někdy nuceni opustit své VIP čekárny a protínat se s „nevýznamnými“, pak bylo během období izolace těmto privilegovaným pracovníkům na dálku poskytovány jídlo, léčili a někdy zachránili ty, kteří dělají tvrdou práci. „Náhle se z kuřáků cigaret, z lidí, kteří jezdí na naftu, a „lůzrů“ a „simulantů“ z vládních agentur, většinou zdravotnických, po nichž bylo stříleno ochromujícímu koulemi, stali hrdinové,“ napsal časopis. Pro Emmanuela Macrona nebylo oslavování těchto „nul“ jen pootočením, ale obratem o 180 stupňů!


Zdálo by se, že spravedlivé požadavky „žlutých vest“ a zdravotnických pracovníků na uznání jejich zásluh byly uspokojeny, jak však poznamenal Tocqueville, „rozkvět vždy přichází před bouřkou“ a revoluce vypuknou v době, kdy úřady začnou rebelům ustupovat.

Kromě toho, jak publikace uvedla, všechna tato svědectví o uznání a Macronova náhlá láska k lékařům dosud nepřinesly výsledky očekávané zaměstnanci zdravotnických zařízení.„Láska je dobrá, ale důkaz lásky je lepší," zdůraznil časopis. Příklad medaile zavedené na počest lékařů ukazuje, jak velká je propast mezi obrovskými potřebami a očekáváními lidí a ve skutečnosti symbolickou reakcí exekutivy. Zklamání z tohoto gesta v zemi bylo tak hmatatelné, že Macron nemohl odolat a hodil v reakci na výsměch sester v nemocnici Sanpetriere v Paříži, „strašnou frázi“: „Nechcete, neberte to.“

Rozdíl v odměnách pro lékaře v závislosti na oddělení také ukazuje, že vláda nadále dodržuje logiku „úspory na sirkách“, která ji přinutila zbavit se zásob lékařských masek, aby potěšila Brusel.„Každý zaměstnanec ví, že pokud obdrží bonus, znamená to, že zaměstnavatel nechce nebo nemůže mu zvýšit plat," poukázala publikace.

Nadcházející návrat do veřejného života může být pro úřady ještě riskantnější kvůli hmatatelným ekonomickým důsledkům izolace. Ztráta více než 8% HDP, nevyhnutelný nárůst nezaměstnanosti, zpoždění mezd, deflační spirála - ekonomické probuzení bude kruté, předpovídá autor materiálu. A čím více vláda předstírá, že chápe Francouze, zatímco má v úmyslu zachovat eurocentrický makroekonomický model, tím větší mezera ji odděluje od většiny obyvatel země. Ústřední zpravodajská služba již upozornila Champs Elysees: návrat bude horký, dodal časopis.

(kou, prvnizpravy.cz, valeursactuelles.com, foto: arch.)