Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

Ve Venezuele beze změny: Rusko podporuje Madura a Trump Guaidóa

Ve Venezuele beze změny: Rusko podporuje Madura a Trump Guaidóa

Spojené státy proti Venezuele vyhlásily nové sankce a jak uvedl Donald Trump v projevu o stavu unie před Kongresem, chce dosáhnout svržení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

Sergej Lavrov a Nicolás Maduro
9. února 2020 - 06:20

A právě v době, kdy USA ohlásily nové sankce, tak ruský ministr zahraničí Segej Lavrov navštívil Caracas, kde posílení bilaterální spolupráce. Podle ruské agentury Interfax jsou smlouvy ve vojenské technické oblasti mezi Ruskem a Venezuelou přibližně v objemu 11 miliard dolarů, píše se ve španělském el Periodico.

Venezuelský politický konflikt právě plně ukázal, do jaké míry je součástí větší mezinárodní  komunity.


Několik hodin po přijetí Juana Guaidóa Donaldem Trumpemi a dokonce i demokratkou Nancy Pelosiovou, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov kategoricky podpořil prezidenta Nicoláse Madura v Caracasu při jednání v prezidentském paláci Miraflores i s částí menšinové opozice.

Náš přístup je takový, že jakoukoli krizi, dokonce i ve Venezuele, lze vyřešit politickými a diplomatickými opatřeními s dialogem mezi Venezuelany," uvedl Lavrov během své krátké, ale výmluvné návštěvy, které předcházelo mezipřistání v Mexiku a na Kubě.

Zajímavé je, Putinův vyslanec upustil od rozhovoru s Luisem Parrou, který se v lednu prohlásil za prezidenta je prezidenta Národního shromáždění Venezuely,  stejně jako Guaidó. V té době Moskva uznala legitimitu poslance, který se rozhodl napadnout nejradikálnější opozici.

„Znovu opakujeme naši solidaritu a respekt k venezuelskému lidu a vládě v jejich boji proti americkým tlakům ... Odsuzujeme všechny druhy metod, jako je vydírání a sankce, které jsou v rozporu s Chartou OSN, včetně zásahu proti suverénním zemím, “dodal Lavrov.

Lavrov poznamenal, že Ruská federace vzala na vědomí varování Guaidóa v Miami a že to souvisí s hypotézou amerického vojenského zásahu, který má sesadit Madura.

„Krize kolem Venezuely pramení ze snah zahájit velkou kampaň za svržení legitimní vlády pomocí všech možností," uvedl Lavrov, „ v této kampani se uvažuje i o použití síly“.


Maduro přijal Lavrova a nazval ho „bratrem“, aby zdůraznil politické vazby, které ho spojují s Moskvou. Ruský ministr uvedl, že obě země souhlasily s „prohloubením“ dvoustranné spolupráce.


„Je důležité rozvíjet technicko-vojenskou spolupráci, aby se zvýšila obranná kapacita proti vnějším hrozbám,“ uvedl Maduro. Venezuela má nejméně 20 operačních jednotek ruského stíhacího bombardéru Su-30 Su-30, jejichž vlastnosti jsou považovány za podobné vlastnostem amerického F-15E Strike Eagle, stejně jako protiletadlové zbraně a ruské technologické radary.

Ve Venezuele je také postavena továrna na automatickou pušku Kalašnikov, zbraň, kterou v současné době používají venezuelské ozbrojené síly.


Pro Moskvu jsou „nepřijatelné  sankce a pokusy o extrateritoriální používání vnitrostátních zákonů po nezákonných omezeních, “uvedl v odkazu na sankce ministerstva zahraničí USA. Ruská diplomacie uvedla, že záležitost předloží Radě bezpečnosti OSN.

Lavrov zase opakoval stejné diagnózy svého hostitele, když uvážil, že americké hospodářské sankce proti Caracasu jsou „nezákonné“ a představují „hlavní důvod“ recesivního debaklu ve Venezuele. V této souvislosti se ministerstvo financí USA rozhodlo zablokovat 40 letadel flotily Conavisa, venezuelské státní letecké společnosti. „Madurův režim závisí na tom, aby Conavisa přemístila zkorumpované úředníky po celém světě,“ odůvodnil Washington.

(rp,prvnizpravy.cz,elperiodico,foto:arch.)