Svátek má: René

Zprávy

Velikost textu:

Vědci předpověděli Spojeným státům „megakatastrofu“!

Vědci předpověděli Spojeným státům „megakatastrofu“!

S nástupem období dešťů v Kalifornii by mohla začít „megabouře“, jejíž důsledky budou vážnější než zemětřesení a požáry, které jsou pro západní pobřeží USA tradiční.

Ilustrační foto
7. prosince 2020 - 10:10

Uvedla to ABC News. Jak je uvedeno v materiálu, lijáky mohou trvat v Kalifornii po celý měsíc. V tomto případě bude stát dostávat od tří do šesti metrů srážek a každé z největších měst v regionu bude pod pětimetrovou vrstvou vody.

Živly zasáhnou San Francisco, Los Angeles, San Diego a Sacramento, což vyprovokuje tisíce sesuvů půdy, prorazí velké přehrady a zemědělství utrpí vážné škody. „Může to znít jako scéna z katastrofického filmu, ale taková bouře je nejen možná, ale již se stala,“ píše autor článku.

„Megabouře“ pokryla Kalifornii v zimě 1861-1862. Byla poznamenána rekordním počtem obětí a ničením. „Záplavy zaplavily čtvrtinu domů v Kalifornii. Zničilo to třetinu kalifornské zdanitelné půdy a zruinovalo stát,“ uvedla seismoložka Lucy Jonesová.


Poté bylo nutné dočasně přesunout hlavní město státu ze Sacramenta. Deště, které trvaly několik týdnů, vedly k tomu, že proudy vody zaplnily velkou část Central Valley a vytvořily celé vnitrozemské moře široké 65 kilometrů a dlouhé 240 kilometrů, uvedl klimatolog Daniel Swain. Podle něj si živel vyžádal životy jednoho procenta kalifornské populace, což bylo v té době 400 tisíc lidí.

Jonesová a Swain považují opakování tragédie před sto a půl lety za docela realistické a vyvinuli model, podle kterého by k tomu mohlo dojít. Podle vědců během „megabouře“ v 19. století déšť trval 25 dní - to stačilo na zaplavení čtvrtiny všech budov ve státě.

„Mluvíme o katastrofě v řádu bilionů dolarů. Je to tedy opravdu vysoká úroveň, pokud jde o to, jaké budou dlouhodobé důsledky pro Kalifornii,“ řekl Swain.

Podle vědců bude v případě katastrofy Kalifornie čelit „významnému“ počtu obětí, nejméně jeden a půl milionu obyvatel státu bude nuceno evakuovat.

Jonesová a Swain zdůraznili, že megabouře není jen koncept, ale nevyhnutelnost. Z letokruhů se jim podařilo zjistit, že za posledních 1800 let zažila Kalifornie nejméně šest povodní, které překročily rozsah přírodních katastrof z let 1861-1862. Podle vědců, pokud katastrofa zabije jedno procento populace státu, stane se obětí téměř 400 tisíc lidí - bude to největší přírodní katastrofa v historii USA.

(kou, prvnizpravy.cz, abcenews.go.com, foto: youtube)