Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Vedoucí Zelenského kanceláře vzkazuje do USA: Dejte nám Patrioty!

Vedoucí Zelenského kanceláře vzkazuje do USA: Dejte nám Patrioty!

Uprostřed zhoršení mezi Ruskem a Ukrajinou přišla prezidentská kancelář s novým nápadem. Je pravda, že to nemá nic společného se zmírněním konfliktu.

Andrej Jermak, Vedoucí Zelenského kanceláře
13. dubna 2021 - 12:30

Vedoucí prezidentské kanceláře Jermak požaduje, aby USA dodaly Kyjevu protiletadlové raketové systémy Patriot .

„Ukrajina drží linii proti Rusku nejen pro sebe, ale také pro Západ. Kde Spojené státy rozmisťují své rakety Patriot? Nejbližší jsou v Polsku. Měly by zde být na Ukrajině,“ řekl  Andrej Jermak v rozhovoru pro časopis Time.

Protiletadlový raketový systém MIM-104 Patriot je hlavním protileteckým systémem pro americkou armádu, některé země NATO a americké spojence. Do provozu byl uveden v roce 1982 a od té doby byl často upravován.

Jedná se o analogii sovětsko-ruských komplexů S-300 a S-400, určených k likvidaci vzdušných cílů ze země - od letadel po nepřátelské střely.

Kromě Spojených států je Patriot v provozu s 13 dalšími zeměmi. V Evropě to jsou Německo, Španělsko, Řecko, Nizozemsko a Rumunsko (plánují také zahájit dodávky do Švédska a Polska). Na Středním východě - Izrael, Jordánsko, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. V Asii - Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu.Kolik Patriot stojí?

Polsko, které zmínil Andrej Jermak, ve skutečnosti ještě nemá komplexy Patriot. Budou tam umístěny až v roce 2022.

V roce 2017, kdy se o smlouvě s Američany začalo diskutovat v Polsku, šlo o cenu 8 miliard dolarů za čtyři systémy protivzdušné obrany.

Částka vyvolala mezi Poláky pobouření. A o rok později byla snížena na 4,75 miliardy pro dvě baterie Patriot - se stejným počtem raket (208 kusů). Smlouva na tuto částku byla podepsána v roce 2018 a dodávka byla naplánována na čtyři roky.

Cena emise je tedy přibližně dvě miliardy dolarů za jednu baterii „Patriot“. A několik let výroby a montáže.

Je třeba si uvědomit, že Ukrajina potřebuje více „Patriotů“ než Polsko. Varšava zakoupila americké systémy protivzdušné obrany, aby čelila ruským raketám Iskander umístěným v Kaliningradské oblasti. Je to malá oblast na severní hranici s Polskem, která měří 204 kilometrů.

Pro srovnání, hranice s Ruskem, včetně anektovaného Krymu a moře, je více než dva tisíce kilometrů. To je desetkrát více. Je zřejmé, že pokrytí takového území „Patrioty“ je pro ukrajinský rozpočet extrémně utopickým úkolem. Můžeme mluvit maximálně o hlavním městě.

Celý vojenský rozpočet Ukrajiny na rok 2021 stěží překročí 4 miliardy dolarů. To je méně, než Polsko utratilo za jednu relativně „skromnou“ smlouvu za  Patrioty.


Reakce na sociálních sítích

Pokud berete Jermakova slova vážně, nejrychlejším způsobem, jak získat Patrioty, je vstup do NATO. Na co se dnes Bankova zaměřuje. Ale zatím je tento plán také utopický. Německo takovou vyhlídku členství pro Ukrajinu zjevně odmítlo a Američané se vyjádřili dost vágně.

To znamená, že prozatím zůstávají „Patrioti“ pouze ve snech ukrajinských vůdců. A očividně tam zůstanou velmi dlouho. A jediným účelem těchto prohlášení je pokus vyslat na Západ maximální počet signálů o vojenské a finanční pomoci Ukrajině.

  • Realita: 10 běžných nafukovacích člunů, “připomíná zástupce lidu Alexander Dubinsky a připomíná nedávnou vojenskou pomoc Spojených států .
  • Televizní moderátor Max Nazarov píše, že se zřejmě jedná o slavný „plán B“ Vladimíra Zelenského.
  • „Požádat Spojené státy o půjčku nebo válku je vynikající plán B," píše Nazarov. „Opravdu chci věřit, že naši chlapci nemají cíl proměnit Ukrajinu v Sýrii,“ dodal.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)