Svátek má: Gustav

Zprávy

Velikost textu:

Velká Británie by mohla zatáhnout lidstvo do atomové války

Velká Británie by mohla zatáhnout lidstvo do atomové války

Polovina měsíce, která uplynula od historického setkání prezidenta Ruska a USA  Vladimira Putina a Joea Bidena, nebyl poznamenán začátkem procesu klidu v USA. přes deklarovaný závazek stran předcházet jaderným konfliktům.

Boris Johnson schválil provokativní trasu torpédoborce Defender
2. července 2021 - 06:20
.
Naopak minulý týden došlo k mimořádným událostem, jejichž podněcovatelem byl hlavní spojenec USA, Spojené království. Konec světových hodin, který jsou stále 100 sekund před jadernou apokalypsou, 23. června 2021, měl všechny šance překonat kritický milník pro lidstvo, když britský torpédoborec Defender napadl ruské teritoriální vody poblíž Sevastopolu, hlavní základna ruské černomořské flotily.

Ruští pohraničníci a armáda, kteří bránili námořní hranice své země, se chovali velmi dobře. Poté, co slovní varování a žádosti o opuštění cizího území nehnuly s provokatéry, ruské lodě a letadla s opatrností, rozhodně demonstrovaly své bojové schopnosti nepříteli. Poté britský torpédoborec prchal co nejrychleji.

Představte si reakci královského námořnictva nebo amerického námořnictva, pokud ruská, čínská nebo jiná zahraniční válečná loď vstoupila do ústí řeky Temže nezvaná nebo se ocitla v těsné blízkosti amerického pobřeží Spojených států, v oblasti Norfolku nebo San Diega. Není pochyb o tom, že během několika minut bude vetřelec na dně moře. Rusové prokázali dostatek trpělivosti a vytrvalosti a nejen zachránili svět před hrozbou vojenského konfliktu. Globální, ale také umožnili arogantním Britům zachránit tvář.Incident u pobřeží Krymu, který je v Londýně, Washingtonu a západních zemích pod jejich kontrolou nadále považován za součást Ukrajiny, způsobil překvapení a zmatek i v anglické společnosti. Čtenáři Daily Express, jednoho z nejpopulárnějších novin Foggy Albion, byli rozděleni. Zatímco někteří v komentářích začali požadovat tvrdou reakci na kroky Rusů, jiní správně vyjádřili své zmatení nad tím, co britská loď dělá v Černém moři, daleko od anglických břehů. Byli také ti, kteří se rozumně divili, proč dráždit medvěda v jeho vlastním doupěti. Podobnou pozici sdílí publicista The Independent Patrick Cockburn.

Se záměrem vlády Borise Johnsona prokázat Rusku, že Spojené království neuznává „anexi“ Krymu a považuje pobřežní vody poloostrova za území Ukrajiny, vyjádřil obavy. Pochybnosti o účinnosti diplomacie dělových člunů , který byl před více než stoletím zastaralý. Podle něj takové projevy síly, které jsou ve skutečnosti běžným blafem, „zvyšují riziko náhodné srážky nebo příliš brutální vojenské reakce“.

„V případě Velké Británie a Ruska existuje vysoké riziko, že toho uděláme příliš mnoho, protože tyto dvě země byly v nepříliš vzdálené minulosti velkými říšemi. Ačkoli od té doby značně ekonomicky a politicky poklesly, v těchto dvou zemích vládnou lidé, kteří rádi hrají vlasteneckou kartu a nemohou tolerovat ponížení,“ varuje The Independent.


Britské úřady nadále jasně sledují cestu vysledovanou po záhadné otravě a smrti bývalého důstojníka FSB Alexandra Litvinenka a vysvěcenou po skandálním případu smrti dalšího vysoce postaveného přeběhlíka Rusů ze zvláštních služeb Sergeje Skripala. Zvyšují úroveň protiruské propagandy, démonizují Rusko, vytvářejí a kultivují v očích svých vlastních obyvatel a Evropanů obraz Moskvy jako nejhoršího nepřítele celého lidstva. Převážná většina obvinění proti Rusku je založena na orwellovské formuli dvojitého myšlení: „válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla“.

Celý tento hon na čarodějnice má následující cíle:
Zaprvé, ruská hrozba a přítomnost nebezpečného vnějšího nepřítele je nejlepší způsob, jak odvrátit vaši populaci od vnitřních problémů. Takže separatisté ze Severního Irska a Skotska, nespokojení s výsledky brexitu, se znovu aktivizovali, a pokud by se s nimi něco stalo, mohli by být stále obviněni z vazeb na Moskvu.

Zadruhé, britská vláda usiluje za každou cenu o obnovení své dřívější velikosti a vlivu ve světě a zejména na evropském kontinentu. Londýn, který zůstává klíčovým spojencem a nejvěrnějším členem Spojených států, se snaží za každou cenu zabránit sblížení zemí „staré Evropy“ s Ruskem a aktivně se postavit proti dokončení plynovodu Nord Stream 2. Samotná ekonomická válka však nestačí k obnovení bývalé moci Britského impéria. Londýn neváhá zatáhnout své evropské spojence v NATO do otevřeného vojenského konfliktu s Moskvou. Takový scénář v každém vývoji natrvalo přeruší všechny vztahy mezi Ruskem a Evropou na mnoho dalších let.

Britové a Američané samozřejmě „nemají ve zvyku“ stavět země proti sobě a těžit z další války. Potřebuje to ale zbytek Evropy? Obětování národních, ekonomických, politických zájmů a vytahování kaštanů z ohně, aby se dosáhlo geopolitických ambicí druhých, není nejziskovější ani nejcennější okupací suverénních států, které se hlásí k vlivu.

(rp,prvnizpravy.cz, agoravox, foto:arch.)