Svátek má: Gizela

Zprávy

Velikost textu:

Venezuela a Írán slaví: John Bolton u Trumpa skončil!

Venezuela a Írán slaví: John Bolton u Trumpa skončil!

Venezuelská vláda a íránský režim považují rezignaci Trumpova bezpečnostního poradce za vítězství, protože Boltona obviňují z napětí s USA.

John Bolton
12. září 2019 - 09:01

Venezuela a Írán oslavily jako vítězství rezignaci poradce pro národní bezpečnost Spojených států Johna Boltona, jednoho z „mozků“ vládní politiky Donalda Trumpa vůči oběma zemím.

„Pan John Bolton je ten, kdo nejvíce lhal a způsobil nejvíce škody našim lidem. Historická pravda porazila démony války! Budoucnost patří nám! Vyhrajeme! ! “, napsal na twitteru Tareck El Aissami, ekonomický viceprezident Venezuely.

Hesamodin Ashna, poradce íránského prezidenta Hasana Rúhánho, pospíchal, aby na sociální síti potvrdil, že „marginalizace a následné odstranění Boltona není nehoda, ale rozhodující známka selhání strategie maximálního tlaku. Spojených států před konstruktivním odporem Íránu“.


Americké sankce

Jak Írán, tak Venezuela jsou pod tlakem sankcí ze strany Spojených států v souvislosti se strategií Trumpovy administrativy, která ekonomicky dusí představitele Venezuely a Íránu, aby v obou zemích došlo k politické změně.

Zatím ministerstvo financí oznámilo, že od 10. září, sankcionovalo 15 osob a subjektů za jejich vztahy s Íránskou revoluční gardou, jakož i s Hamásem, Al Káidou nebo Islámským státem.

Rusko, jehož vztahy se Spojenými státy jsou také napjaté, odmítlo posoudit Boltonův odchod z Bílého domu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov jednoduše řekl, že jde o interní americký problém.

(rp,prvnizpravy.cz,elperiodico,foto:arch.)