Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Veřejnost Taliban přivítala a nebyl téměř žádný odpor

Veřejnost Taliban přivítala a nebyl téměř žádný odpor

Život je velmi normální, internetová služba, mobilní služba funguje rutinně. Obchody jsou otevřeny, provoz je v běžné rutině, jsou otevřeny školy, vše vypadá velmi normálně.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní uprchl ze země
16. srpna 2021 - 03:20

Vláda funguje, byrokracie funguje, policie funguje, jen exprezident Ašraf Ghaní není v Afghánistánu.

Jen před několika dny USA oznámily, že bude trvat tři měsíce, než se Taliban dostane do Kábutu, ale ve skutečnosti Talibanu trvalo jen několik hodin, než dobyl Kábul. Nebyla vystřelena ani jedna kulka, nikdo nebyl zabit ani zraněn, žádná válka, vstup Talibanu do Kábulu byl jednou z nejmírumilovnějších událostí v historii lidstva.

Zprávy z dalších velkých měst v Afghánistánu, které v posledních dnech převzal Taliban, hlásí velmi běžný život, každodenní rutinou jsou fungující bankomaty. Ženy pracují v restauracích, dívky chodí do škol, na místě se nic nezměnilo, kromě toho, že loutkovou vládu Ašrafa Ghaního podporovanou USA nahradil Taliban.

Široká veřejnost Taliban přivítala a nebyl téměř žádný odpor. Ve skutečnosti jsou Taliban skuteční Afghánci a bojovali proti zahraniční okupaci Afghánistánu, Ašraf Ghani byl pouze loutkovým vládcem, takovým Nadžíbulláhem podporovaným SSSR v 80. letech minulého století.

Několik zemí záměrně šíří falešné zprávy a překrucuje obraz Talibanu, ale svět je svědkem zázraků a hladkého přenosu moci. Veřejnost udělila obecnou amnestii, se železnými rukama se bude zabývat pouze ten, kdo vezme zbraně proti vládě.

Média zahájila kampaň za zkreslení image Talibanu a propagaci negativního příběhu o Talibanu. Svět však byl svědkem velmi odlišného obrazu. Ve skutečnosti je vedení Talibanu dobře vzdělané a někteří z nich absolvovali renomované univerzity v Americe a Evropě. Jsou dobře vybaveni všemi druhy moderních znalostí, včetně vědy, technologie, strojírenství, ekonomie, politiky atd. Nejsou to jen náboženští učenci. Létají helikoptéry a používají pokročilé válečné stroje.Taliban už není jako před dvěma desítkami let, poučili se z hořké lekce a zdokonalili se. Dnes je Taliban umírněný, vzdělaný, vybavený všemi druhy dovedností k řízení země. Jsou již v kontaktu s mnoha zeměmi diplomaticky, včetně Číny, Ruska, Íránu, Pákistánu, EU a zemí OIC. Před dvaceti lety hodně trpěli, když pouze tři země uznaly jejich vládu v letech 1996-2001. Ale tentokrát to bude mnohem lepší a dokázali to při dobývání Kábulu.

Ve skutečnosti to byly USA, které porušovaly dohodnutou mírovou dohodu, odložily stažení a podnikly nálety proti Talibanu. Zatímco Taliban dodržoval mírovou dohodu striktně a během stahování neútočili na cizí jednotky. Ruský ministr zahraničí označil Tabana za „rozumné lidi“. Svět je viděl jako mnohem lepší lidi než Američany.

Všechny organizace OSN, diplomatické mise jsou v bezpečí a řádně fungují. Rusko oznámilo, že nezavře své velvyslanectví v Kábulu. Mnoho dalších zemí souhlasilo s ponecháním ambasád v Kábulu a úzkou spoluprací s novou vládou. Odhaduje se, že novou vládu v Kábulu uzná více než sto zemí. Je možné, že v Americe, Indii, Izraeli a Velké Británii může nějakou dobu trvat, než novou vládou schválí.

Americký názor, že nepřijmou žádnou vládu, která by silou ovládla moc, je naprosto nepřijatelný. Taliban je volbou afghánského lidu a je vítán širokou veřejností. Užívají si popularity. Zatímco Ašraf Ghani nebo Hamid Karzai byli loutkovými vládci a nebyli zástupci afghánského lidu a v Afghánistánu nebyli populární ani se nestarali o afghánské zájmy. Místo toho sloužili svým zahraničním mistrům a na oplátku vydělávali peníze. Vláda Ašraf Ghani byla jednou z nejzkorumpovanějších vlád.

USA strávily dvě desetiletí, utratily biliony dolarů, založily afghánskou národní armádu o 400 000 vojácích, ale proti Talibanu se nebrániy. Není to ponížení a porážka loutek. ale také mistrů Poražená armáda nemá morální důvody k tomu, aby se takto vyjadřovala. Taliban vítězí a má silnou pozici. Zaslouží si stanovit podmínky. Je to jako v případě, kdy Německo a Japonsko nemají jinou možnost, než dodržovat podmínky po prohře ve druhé světové válce.

Čína již má investiční plány v Afghánistánu v rámci iniciativ BRI. Čína se zavázala obnovit válkou zničenou zemi a vybudovat infrastrukturu. Čína má v rámci BRI peníze, technologie a politiku na pomoc v Afghánistánu. Afghánistán se nachází na velmi důležitých starověkých hedvábných cestách a spojuje východní Asii, jižní Asii, Střední Asii, Čínu, Rusko, Eurasii a přes Gwadar (Pákistán) další destinace v Africe, Evropě a na Středním východě.


Celý region hodně utrpěl kvůli nepokojům a válkám v Afghánistánu. Očekává se, že s mírem v Afghánistánu za vlády Talibanu celý region posílí hospodářské činnosti a přinese prosperitu obyčejnému člověku. Celý region bude příjemcem míru a stability v Afghánistánu. Všichni sousedé Afghánistánu a regionální mocnosti musí vstát a chránit afghánský mír a stabilitu.

Obává se, že se USA, Indie a Izrael mohou pokusit destabilizovat Afghánce a sabotovat mír v Afghánistánu. Obzvláště zásadní zájmy USA zadržet Čínu a bojovat proti Rusku mohou v Afghánistánu vyvolat nepokoje.

USA ve skutečnosti zničily infrastrukturu v Afghánistánu a poškodily ekonomiku a zatlačily celou zemi do doby kamenné. Vyzýváme Mezinárodní společenství a OSN, aby zahájily soudní proces proti Americe za válečné zločiny a ponížení lidstva v Afghánistánu. Na Ameriku musí být za účelem obnovy válkou zmítané země stanovena válečná kompenzace.

(rp,prvnizpravy.cz,saker,foto:arch.)