Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Vesti: „Sorosova ruka“ za Majdanem pro tři!

Vesti: „Sorosova ruka“ za Majdanem pro tři!

Strany Porošenka, Tymošenkové a Vakarčuka podepsaly společnou výzvu Vladimíru Zelenskému, ve které požadovaly, aby na summitu v Paříži nedělal ústupky, a také vyzvaly Ukrajince, aby vyšli na „Majdan“.

Tymošenková, Porošenko a Vakarčuk
7. prosince 2019 - 11:04

Ukrajinský list „Vesti“ objasnil, co taková „aliance tří“ vlastně znamená.

Tři frakce ukrajinského parlamentu podepsaly společnou výzvu Vladimíru Zelenskému. Podle ukrajinského deníku „Vesti“ požadují, aby ukrajinský prezident 9. prosince v Paříži, kde se bude jednat ve normanském formátu, nedělal ústupky. Pod dokumentem jsou osobní podpisy Petro Porošenka, Svjatoslava Vakarčuka a Julie Tymošenkové. Publikace zjistila, co by znamenala taková „aliance tří“, jaké plány má každý vůdce opozičních sil individuálně a zda mají společnou koordinaci.

Ve středu byl dokument zveřejněn na jeho facebookové stránce bývalým předsedou parlamentu Andrejem Parubijem. Obsahuje pět požadavků na prezidenta v předvečer summitu, který se bude konat 9. prosince v Paříži: kurz směrem k EU a NATO by měl zůstat, žádné volby v Donbasu, dokud nebudou splněny bezpečnostní podmínky, téma „Krym = Ukrajina“ nebude projednáno a soudy proti Rusku by měly pokračovat.

Jak publikace uvádí, ve skutečnosti všichni tři navrhují prezidentovi Zelenskému, aby pokračoval v nekompromisní pozici předchozí vlády.
 
„Ve skutečnosti požadují nejprve vyhrát válku proti Putinovi, dostat ho na kolena a teprve potom „s ním jednat“. Stejně jako žádná jednání s agresorem! Jde však o alianci vytvořenou zvenčí Demokratickou stranou USA, Georgem Sorosem, vůdcem kontrolované opozice,“ uvedl k obsahu dokumenu Alexander Dubinskij, zástupce „Sluhy lidu“.


Podle Dubinského to má posílit kontrolu nad Vladimirem Zelenským: jde jen o to, že Petro Porošenko, Julie Tymošenková nebo Svjatoslav Vakarčuk začnou na Ukrajině budovat svoji moc.
 
Zástupci tria tvrdí, že jejich spojení je jen momentální, ad hoc.
 
„Mluvíme o červených čárách při jednáních ve normanském formátu. A naše společná vize těchto linií je stejná s Julií Tymošenkovou. Nemáme žádné obecné plány,“ ujišťoval „Vesti“ Alexej Gončarenko, poslanec Porošenkovy strany „Evropská solidarita“.
 
Jak však publikace pokračuje, dokument také požaduje, aby „všichni Ukrajinci, státotvorné politické síly a veřejné organizace“ vyšly 8. prosince na Majdan. Cíl je neurčitý - „ukázat jednotu a odhodlání v boji za Ukrajinu“. Nicméně může být naplněn jakýmkoli obsahem a význam protestu pro každého z účastníků „aliance tří“ je jiný.

Zelenskij v reakci ve vysílání televizního pořadu Savik Šuster „Svoboda projevu“ v ukrajinské televizi sarkasticky připomněl, že zejména Porošenko protestuje proti tomu, co sám podepsal.

„Opravdu se mi to líbí mezi těmito třemi novými politiky - Petro Porošenko, Julia Vladimirovna a Slavko Vakarčuk  ... je bývalý prezident, který nesouhlasí s tím, co podepsal."

Za druhé, co ti chci říct. Když něco podepíší, musí pochopit, že se nikdo nechce kapitulovat, nikdo nechce dát naše území... , dodal Zelenskij.
 
„Je to momentální aliance a cílem je oslabit Zelenského. Všechny tři strany nejsou formálně „proruské“, mají někde společného voliče, který jim dává šanci jednat společně v rámci politické agendy. Ideologicky se však „Vlasť“ velmi liší od strany Porošenka a „Hlasu“ - v přístupu k liberálním reformám,“ řekl deníku politický analytik Vladimir Fesenko.

Odborníci, jichž se „Vesti“ dotazovaly, nedávají opozici velkou budoucnost, protože je sestavena ad hoc. Ale za určitých okolností se bude moci „prodloužit“ až do voleb. Účinek jejich sloganů na obyčejné Ukrajince však může být vysoký.
 
„Problém míru v zemi přichází na první místo, hned poté - poplatky. Jak je to emocionálně významné, je samozřejmě těžké říci. Podle některých zpráv „úroveň štěstí“ klesla právě v oblastech spojených s válečnými akcemi, což vytváří pocit určité nestability,“ uvedl Vladimir Paniotto, generální ředitel Kyjevského mezinárodního sociologického institutu.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti.ua, foto: repro 112)