Počet ukrajinských vojáků, kteří dobrovolně opustili své pozice, během roku 2024 podle amerického Newsweeku výrazně vzrostl. Od února 2022 bylo z dezerce obviněno více než 100.000 vojáků, ale obvinění byla vznesena pouze proti těm, kteří se nevrátili na svá místa.
4. prosince 2024 - 08:05
Od ledna do konce října letošního roku dezertovalo z armády více vojáků než za předchozí dva roky dohromady. Kyjev podle Newsweeku podal 60.000 žalob na vojáky, kteří opustili své pozice.
Během téměř tří let konfliktu měly obě strany potíže s náborem nových vojáků. V roce 2024 však Rusko výrazně pokročilo na východě Ukrajiny , dobylo klíčové oblasti, jako je Avdijivka, a provedlo další průniky do Doněcké oblasti.
USA navrhly snížení věkové hranice pro brance
Washington navrhl Kyjevu, aby byl minimální věk pro odvod do armády snížen na 18 let. V dubnu 2024 již byla věková hranice snížena z 27 na 25 let. Administrativa ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského však tento návrh odmítla a vyhodnotila jej jako nesmyslný.
Prezidentův poradce Dmytro Litvin řekl: „Ukrajina již nemá vybavení pro vojáky, kteří jsou mobilizováni, a to kvůli zpožděním v dodávkách zbraní."
Anonymní zdroj z okolí prezidenta dodal, že Ukrajina nebude nedostatek zbraní kompenzovat životy nejmladších rekrutů.
Neznámá pozice Donalda Trumpa
Jak bude nově zvolený americký prezident Donald Trump po inauguraci jednat, zůstává neznámé. Během své kampaně slíbil pozastavení vojenské pomoci Ukrajině a ukončení konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem do jednoho dne.
Dezerce jako klíčová příčina ztráty území
Anonymní ukrajinský důstojník dříve médiím řekl, že masová dezerce byla pravděpodobně hlavním důvodem, proč Ukrajina ztratila významnou část území, která se dostala pod ruskou kontrolu.