Více než 40 % Američanů nevěří v legitimitu Bidenova vítězství

zprávy

Rok po dobytí Kapitolu radikálními příznivci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zažívá americká společnost stále hluboký rozkol, uvádí Der Spiegel.

Více než 40 % Američanů nevěří v legitimitu Bidenova vítězství
Joe Biden, americký prezident
7. ledna 2022 - 09:01

Podle průzkumu společností Axios a Momentive více než 40 % Američanů nevěří, že se Joe Biden dostal k moci legálně.

6. ledna 2021 ovládl americký Kapitol dav radikálních příznivců Donalda Trumpa. Poražený exprezident zpochybnil vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Rok po dramatických událostech je americká společnost stále hluboce rozdělena. Průzkum společností Axios a Momentive zjistil, že více než 40 % Američanů nevěří v legitimitu Bidenova volebního vítězství, uvádí Der Spiegel.

Podle průzkumu pouze 55 % dotázaných předpokládá, že demokratický kandidát se dostal k moci legálně. Axios provedl podobný průzkum před rokem. Od té doby se hodnoty prakticky nezměnily. Krátce před dobytím Kapitolu 58 % dotázaných uvedlo, že uznává Bidena jako legitimního vítěze prezidentských voleb.
 
Navzdory Bidenově inauguraci, útoku na Kapitol a četným vyšetřováním,  průzkum ukázal, že mezi občany USA přetrvávají vážné pochybnosti.

„Je politováníhodné, že šokující událost, které jsme byli všichni svědky v loňském roce, nezměnila vnímání lidí, “ řekla Laura Vronsky, výkonná ředitelka Momentive Center.
 

Průzkum ukázal, že většina občanů USA očekává, že se události jako útok na Kapitol v nadcházejících letech budou opakovat. Dav radikálních Trumpových příznivců vtrhl do Kapitolu před rokem, kdy měly být potvrzeny výsledky prezidentských voleb v listopadu 2020.
 
Těsně předtím Trump znovu obvinil demokraty z volebního podvodu a vyzval své příznivce, aby zamířili do Kapitolu. Útok na budovu Kongresu, který skončil smrtí pěti lidí, „šokoval celý svět“. 6. leden je považován za „černý den“ v historii americké demokracie.
 
Asi 37 % dotázaných uvedlo, že ztratili víru v americkou demokracii, a 10 % zdůraznilo, že v systém nikdy nevěřili. Pro studii, která probíhala od 1. do 5. ledna letošního roku, bylo dotazováno asi 2700 lidí, píše Der Spiegel.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif