Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Více než 96% obyvatel LLR a DLR: Odpovědnost za válku nese Kyjev!

Více než 96% obyvatel LLR a DLR: Odpovědnost za válku nese Kyjev!

Podle průzkumu Ukrajinského institutu budoucnosti považuje více než 96% obyvatel samozvaných republik LLR a DLR ukrajinské vlády, které se dostaly k moci po Majdanu, zodpovědné za konflikt v Donbasu!

Ilustrační foto
11. listopadu 2019 - 04:20

Pokud ukrajinští nacionalisté stále hovoří o „ukrajinizaci“ Donbasu, budou to mít opravdu velice těžké.

Podle průzkumu zveřejněného v online publikací „Zerkalo nedeli“ („Zacadlo týdne“), v níž si respondenti mohli vybrat několik odpovědí – obvinilo 96,2% obyvatel LLR a DLR ukrajinské orgány po Majdanu zodpovědné za konflikt (průzkum se důsledně vyhnul pojmu „občasná válka“ - pozn. red.) v Donbasu, 89,2% klade vinu na USA, a 85,3% se domnívá, že vinu mají místní aktivisté Majdanu. Rovněž 76,7% za to obviňuje EU a 79,9% obviňují pomajdanovské ukrajinské úřady.

Téměř 65% obyvatel DLR a LLR si myslí, že by se tento region měl stát součástí Ruské federace. Pouze 18,5% respondentů je připraveno vrátit se na Ukrajinu. 5,1% respondentů chce být součástí Ukrajiny jako dříve a dalších 13,4% je připraveno vstoupit do Ukrajiny se zvláštním statusem. 16,2% respondentů chce úplnou nezávislost.

Studii provedl ukrajinský institut a publikace „Zrcadlo týdne“ za pomoci společnosti „New Image Marketing Group“ od 7. do 31. října 2019 pomocí metody rozhovoru. Dotazováno bylo celkem 1606 respondentů: 800 v LLR a 806 v DLR. Statistická chyba nepřesahuje 3,2%.


V dubnu 2014 ukrajinské úřady zahájily vojenskou „trestnout“ operaci proti samozvaným Luhanské lidové a Doněcké lidové republice, které neuznaly převrat v Kyjevě v únoru 2014 a vyhlásily nezávislost. Podle posledních údajů OSN se obětí konfliktu stalo asi 13 tisíc lidí (včetně 3330 civilistů). O otázce řešení situace v Donbasu se stále jedná, a to i na setkáních kontaktní skupiny v Minsku, která od září 2014 již přijala tři dokumenty upravující kroky k odstranění eskalace konfliktu. I po dohodě o příměří mezi stranami konfliktu však šarvátky pokračují. Nicméně je nyní šance na odpoutání sil na linii střetu.

Nedávno se totiž kontaktní skupina pro Donbas v Minsku dohodla na „Steinmeierově formuli“ - podle návrhu prezidenta Německa, bývalého předsedy OBSE a bývalého ministra zahraničí Německa. Stanovuje mechanismus pro přijetí zákona o zvláštním postupu pro místní samosprávu v některých regionech Doněcké a Luhanské oblasti dočasně v den voleb a průběžně po zveřejnění zprávy OBSE o výsledcích voleb. Po odsouhlasení „formula“ v ukrajinském hlavním městě a řadě dalších měst v zemi propukly v Kyjevě protestní shromáždění odpůrců tohoto rozhodnutí.

Hlavní kyjevské náměstí - Náměstí nezávislosti (Majdan) - bylo obsazeno příznivci evropské integrace 21. listopadu 2013, bezprostředně po prohlášení předsedy vlády Mykoly Azarova o pozastavení podpisu dohody o přidružení s EU. Později se Majdan stal epicentrem konfrontace bezpečnostních sil a radikálů. Odpovědnost za smrt více než 100 lidí hodily nové ukrajinské úřady na svého politického protivníka - bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a zvláštní síly ministerstva vnitra "Berkut". Ti obvinění ze zabíjení popírají. Po převratu byly speciální jednotky Berkutu rozpuštěny. Dodnes jsou však okolnosti smrti mnoha lidí na Majdanu velmi podezřelé.

(kou, prvnizpravy.cz, zn.ua, foto: arch.)