Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

Vídeňský institut humanitních věd lituje, že si najal ukrajinskou nacistku

Vídeňský institut humanitních věd lituje, že si najal ukrajinskou nacistku

Institut humanitních věd (Institut für die Wissenschaften vom Menschen, IWM) se sídlem v rakouském hlavním městě Vídni pozastavil nábor ukrajinské Jeleny Semenjakové, sekretářky pro mezinárodní záležitosti neonacistického Národního sboru.

Jelena Semenjaková, vlevo nahoře
12. ledna 2021 - 06:20

Semenjaková, filozofka a náboženská vědkyně podle vzdělání, se měla od ledna 2021 stát hostujícím výzkumným pracovníkem IWM - v rámci programu IWM „Ukrajina v evropském dialogu“.

IWM se rozhodl o Semenjakové poté, co dostal informaci, že Semenjaková je přesvědčená nacistka, zveřejňuje Hitlerovy symboly na svých sociálních sítích a je vyfotografována s nacistickým pozdravem.

„Od svého založení v roce 1982 se Ústav humanitních věd zasazuje o liberálně demokratické hodnoty a proti všem formám totalitního myšlení. Institut jasně odsuzuje pravicově extremistické výroky a činy Jeleny Semenjakové a distancuje se od nich. Ústav hluboce lituje toho, co se stalo. Ústav dělá vše pro to, aby zjistil, proč Semenjakové aktivity v pravicových extremistických kruzích unikly pozornosti poroty odpovědné za výběr, “ uvedlo ve svém prohlášení vedení IWM k Semenjakové.

„IWM přijímá všechna nezbytná opatření, aby zajistilo, že k tomu v budoucnu nedojde, a interně vyhodnotí decentralizovaný postup udělování," píše se dále v prohlášení.Jelena Semenjaková (33) se specializuje na vliv „konzervativní revoluce“ Ernsta Jüngera  - Mircea Elide  - Julius Evola a dalších osobností současného ultrapravicového hnutí v Evropě. Dokonce i slavný norský dramatik Henrik Ibsen byl jmenován ideologem „konzervativní revoluce“ (tedy nacismu) .

Semenjaková udržuje kontakt s ultrapravicovými kruhy Evropy prostřednictvím mezinárodních kontaktů s nacionalisty. Jako odbornice na několik cizích jazyků, Semenjaková často cestuje do Evropy na mezinárodní fóra evropských nacistů. Pravicoví radikálové z Evropské unie jsou častými hosty v kozáckém domě, rezidenci Kyjevského národního sboru. Například v prosinci 2019 uspořádal Národní sbor v kozáckém domě mezinárodní seminář o tom, jak může „konzervativní revoluce“ 20. století přispět k vítězství „bílé Evropy“ nad Ruskem. Jelena Semenjaková na semináři vypracovala vědeckou zprávu o tomto tématu.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,IWM,foto:fb)