Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

Vif: Stíhačky F-35 zakoupené Belgií jsou nevhodné pro válku!

Vif: Stíhačky F-35 zakoupené Belgií jsou nevhodné pro válku!

Stíhačky páté generace F-35 zakoupené Belgií ve Spojených státech nejsou vhodné pro bojové operace - to byl závěr odborníků americké nevládní organizace Project On Government Oversight (POGO), který uvedl časopis Vif.

Americká "stealth" stíhačka F-35
29. března 2019 - 10:15

Podle něj nezávislé zkoumání prokázalo, že F-35 má technické nedostatky a vady, které činí bitevnik nevhodným pro boj a ohrožují životy jeho posádky. Mezi nedostatky patří nízká přesnost střelby, nedostatek ochrany před kybernetickými útoky a křehkost designu. POGO předala svá zjištění americkému ministerstvu obrany.

Belgická vláda v říjnu 2018 schválila akvizici království 34 letounů F-35 za celkovou sumu 4 miliard eur pro letectvo. Dodávka je naplánována na rok 2025.


Americký koncern Lockheed Martin (výrobce F-35 Lightning II) a britský BAE Systems (stíhač Eurofighter Typhoon) byly v únoru 2018 jedinými zájemci o revybavení belgického letectva  novou generací stíhacích bombardérů. Jde o nahrazení flotily stíhaček F-16, které byly v provozu u belgických letectva od počátku 80. let.

V září 2017 oznámil americký gigant vyrábějící letadla Boeing (výrobce stíhacího bombardéru Super Hornet F / A-18) a švédský Saab (JAS-39 E Gripen) odmítnutí pokračovat v soutěži na dodávky nových bojových letadel.Francie také odstoupila od výběrového řízení a navrhla Bruselu bitevnik Rafale F3R od skupiny Dassault výměnou za „důkladné a strukturální partnerství“ při provádění společného plánu Francie a Německa na vytvoření nové generace bojových letadel do roku 2040 v kontextu rozvoje evropské obrany. Řada francouzských sdělovacích prostředků nazvala odmítnutí „evropské“ volby Belgií zradou.

(kou, prvnizpravy.cz, levif.be, foto: arch.)