Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Vjatrovič: Zelenskij se bude klanět u Leninova mauzolea ruským vojákům

Vjatrovič: Zelenskij se bude klanět u Leninova mauzolea ruským vojákům

Bývalý šéf Ústavu národní paměti a nyní poslanec parlamentu Vladimír Vjatrovič mluví negativně o cestě ukrajinského prezidenta na Světové fórum o holocaustu v Izraeli..

Vladimír Vjatrovič, ukrajinský poslanec
21. ledna 2020 - 07:20

Hlavní ukrajinský „dekomunizátor“ je pobouřen tím, že Zelenskij nedostane slovo na Světovém fóru o holocaustu v Izraeli, ačkoli „každý čtvrtý Žid, který zahynul během holocaustu, byl z Ukrajiny“.

„Ale dají tam slovo Putinovi, hlavě agresorského státu, který zabíjí Ukrajince a okupuje naše území. Hlavě nástupnického státu SSSR a Stalinova obdivovatele, který spolu s Hitlerem zahájil druhou světovou válku,“ je rozhořčen Vjatrovič.
.
Zelenskij podle poslance stále více flirtuje s Moskvou, ponižuje Ukrajinu a zanedbává vzpomínku na miliony ukrajinských Židů - obětí holocaustu.

Jako příklad pro Zelenského uvedl polského prezidenta Andrzeje Dudu, který kvůli formátu pozvání veřejně odmítl jet do Jeruzaléma.

„Protože je pro Dudu důležité nejen „ hladká ulice“, ale pokud jde o národní důstojnost a národní zájmy Polska, tak se dokáže postavit“ ocenil Dudu Vjatrovič.

„Stydím se za ukrajinského prezidenta, který na jedné straně ignoroval smuteční obřady v Babim Jaru a na druhé straně v den sjednocení Ukrajiny se chystá na setkání s Putinem v Izraeli. Co bude dál? Putin a gratuluce ruské armádě u Leninova mauzoleua? “ píše Vjatrovič.

Připomeňme si, že Zelenskij byl obviněn z toho, že na konci září nenavštívil Babi Jar a nezúčastnil se každoročního Pamětního pochodu na počest mrtvých Židů. Ve skutečnosti tam byl ten den prezident, ale soukromě.


Vladimir Zelenskij  potvrdil v rozhovoru pro The Times of Israel ve, že se zúčastní fóra o holocaustu v Jeruzalémě, říká, že vždy zamýšlel přijet uctít památku obětí holocaustu, ale nejprve se musel „vypořádat“ s tragédií ukrajinského letadla.

Říkalo se, že Zelenskij by mohl následovat í svého polského kolegy Andrzeje Dudy a bojkotovat shromáždění; ani jeden z nich nebyl vyzván, aby promluvil na hlavní akci 23. ledna v pamětním muzeu holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě. Duda kritizoval skutečnost, že zástupci USA, Ruska, Francie, Velké Británie a Německa budou mluvit, zatímco jeho žádost o oslovení fóra byla zamítnuta. Polské oznámení o neúčasti prezidenta se objevilo uprostřed stupňujícího se sporu mezi Varšavou a Moskvou ohledně obvinění ze spolupráce s nacisty a odpovědnosti za vypuknutí druhé světové války.

Shromáždění hlav států v Jeruzalémě u příležitosti 75 let od osvobození Osvětimi za „největší diplomatickou událost v izraelské historii“, podle izraelského ministerstva zahraničí.

Podle izraelského prezidenta Reuvena  Rivlina je účelem shromáždění „přemýšlet o tom, jak předat vzpomínku na holocaust generacím, které budou žít ve světě bez přeživších, a jaké kroky musíme podniknout k zajištění bezpečnosti a bezpečnosti Židů na celém světě . “

Rivlin pozval na shromáždění desítky světových vůdců osobním pozváním a téměř 50 pozvání přijalo, včetně amerického viceprezidenta Mika Pence, ruského prezidenta Vladimíra Putina, prince Charlese Velké Británie, krále Felipe VI Španělska, německého prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

„Toto Světové fórum o holocaustu se koná na pozadí nárůstu nenávistných a násilných projevů antisemitismu. Tato alarmující situace způsobuje, že tato událost je mnohem důležitější než kdykoli předtím, a posiluje význam snahy vzdělávat o nebezpečích antisemitismu, rasismu a xenofobie a podporovat vzpomínku na holocaust, “uvedl  Avner Šalev, ředitel Jad Vašem.

(rp,prvnizpravy.cz,timesofizrael,strana.ua,foto:arch.)