Svátek má: René

Zprávy

Velikost textu:

Vláda Merkelové opět otevírá pro migranty hranice

Vláda Merkelové opět otevírá pro migranty hranice

Německá vláda rozhodla, že přijme „děti migranty“ z Řecka. Kdy se to má stát a kolik by jich mělo přijet do Německa, dosud nebylo oznámeno.

Že by to byl nový obyvatel Německa?
10. března 2020 - 03:20

Říká se, že v táborech žije 1.000 až 1.500 dětí. Většina z nich jsou dívky.

Loni v září Řecko vyzvalo ministry vnitra EU, aby přijali nezletilé osoby bez doprovodu z řeckých uprchlických středisek. Česká republika byla připravena přijmout 50 syrských sirotků, ale děti, které měly splňovat podmínky české vlády  podle Řecka nebyly.

V prosinci 2019 předseda německé Strany zelených Robert Habeck požadoval, aby Německo jako první převzalo děti z přeplněných táborů na řeckých ostrovech. S ohledem na minulé zkušenosti lze očekávat, že nezanedbatelnou část tvoří mladí muži a jen velmi málo jsou děti.

Vláda Angely Merkelové rozhodla, že „nezletilí, kteří zvláště potřebují ochranu“, by měli být do Německa přivezeni z řeckých přijímacích středisek. Stejně jako v roce 2015 Německo opět o svém rozhodnutí neinformovalo partnerské země.


Německá vláda nemá pro tuto akci ani dlouhodobý plán. Dosud je známo, že Řecko chce „podpořit obtížnou humanitární situaci pro asi 1 000 až 1 500 dětí na řeckých ostrovech“.

O tom, jak dlouho by toto opatření mělo trvat, v jaké formě se sloučení rodiny později bude vztahovat na „uprchlíky“, které Německo přijme nebo jaké budou další kroky, pokud se k této iniciativě připojí jen málo členských států EU, Merkelové vláda zjevně neuvažovala. Zatím se však k těmto otázkám zatím nikdo nevyjádřil.

(rp,prvnizpravy.cz,politikstube,foto:politikstube)