Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Vučič pro Bild: Nejsme EU, nejsme USA ani Německo, jsme samostatní

Vučič pro Bild: Nejsme EU, nejsme USA ani Německo, jsme samostatní

V rozhovoru se srbským prezidentem Aleksandrom Vučićem novinář německého časopisu „Bild“ trval na tom, aby komentoval situaci v Rusku ohledně Navalného, ale také postoj k Číně a veřejné líbání vlajky „krvavé diktatury prezidenta Si, to je brutální.

Aleksandar Vučič, srbský prezident
18. února 2021 - 06:20

Na otázku o ruském opozičníkovi Alexeji Navaľném odpověděl Vučič, že nebude zasahovat do vnitřních záležitostí nikoho a že Rusko je přítelem Srbska.

„Nejsme EU, nejsme USA ani Německo. Musíme se o sebe postarat sami, protože jsme stále chudá země,“ zdůraznil Aleksandar Vučič.

Na otázku, zda je pro něj případ Navalnyj nedůležitý, Vučič odpověděl „staráme se o svou zemi a díváme se na Rusko jako na svého přítele.“

Na otázku ohledně postoje k Číně připomněl, že v březnu, kdy byly z této země dodány ochranné masky, veřejně políbil vlajku „krvavé diktatury“, že stále chválí „diktátora“ Si a že Čína staví železnici v Srbsku , řekl, že není  komunista, a že jeho úkolem je udělat něco pro svou zemi.

V době, kdy nám nikdo nechtěl nic dát, dodali respirátory, které při koronakrizi zachránily tisíce životů,“ upozornil srbský prezident.


Na otázku, co je pro něj jednodušší vyjednávat - s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, čínským prezidentem Si Ťin-pchingem nebo francouzským prezidentem Emanuelem Macronem nebo německou kancléřkou Angelou Merkelovou, Vučiči odpověděl, že musí mluvit se všemi a že také mluvit mezi sebou.

„Proč můžete mluvit s Ruskem o společnosti Nord Stream, proč můžete mluvit s Čínou o jejich továrnách a společnostech? Proč byste měli být jediní, kdo mají toto právo,“ zeptal se Vučić.

Na konci rozhovoru se vyjádřil i k německé kancléřce Angele Mekelové

„Upřímně, myslím si o ní vše nejlepší a chci to říci hned. Zachránila nás v roce 2015, zajistila zde mír. Ne vždy máme stejný postoj, například o Kosovu. Vždy však měla čas naslouchat nám a dostatek úcty k naší zemi,“ řekl Vučič.

(rp,prvnizpravy.cz,informer, bid, foto:arch.)