Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Vůdce katalánských separatistů: S Ruskem jsem nespolupracoval!

Vůdce katalánských separatistů: S Ruskem jsem nespolupracoval!

Vedoucí aparátu bývalého vůdce katalánských separatistů Carlesa Puigdemonta Josep Lewis Alay označil podezření ze spolupráce s Ruskem za pokus Španělska zdiskreditovat Hnutí za nezávislost Katalánska, píše ABC.

Carles Puigdemont, bývalý vůdce katalánských separatistů
6. září 2021 - 06:20

Podle Alaye na svých setkáních s Rusy diskutovali „o problémech, které jsou zajímavé pro vytvoření nezávislého státu v budoucnosti“, například o energetických potřebách Katalánska.

Bývalý šéf katalánské separatistické vlády Carles Puigdemont podle španělského vydání ABC popřel podezření ze spolupráce s ruskými speciálními službami.

Podle šéfa kanceláře Puigdemonta Josepa Lewise Alaye se Madrid snaží podobné příběhy o vztazích mezi Ruskem a Katalánskem využít k diskreditaci hnutí za nezávislost regionu.

„To se dělá jednoduše proto, aby se do Bruselu vrhl stín pochybností na Katalánské hnutí za nezávislost,“ upozorňuje Lewis Alay.

Katalánský politik popírá, že by byl Ruskem „použit„ k destabilizaci Evropské unie a tvrzení, že je středem konfrontace mezi Španělskem a Katalánskem a Spojenými státy a Ruskem.Alay vysvětlil, že po katalánském referendu o nezávislosti v roce 2017 byl Puigdemontův aparát v kontaktu s Ruskem, aby se připravil na návštěvu Puigdemonta. Účelem návštěv bylo navázat vztahy s Moskvou, aby se jednoho dne vytvořil nezávislý stát.

„Měli jsme mluvit o problémech, které jsou zajímavé pro vytvoření nezávislého státu v budoucnosti. Věřím, že to není zločin. Abychom vytvořili nezávislý stát, musíme udržovat vztahy se všemi státy světa. Jak nemůžeme udržovat vztahy s Ruskem a Spojenými státy?„ ABC cituje slova Alaye, který řekl, že na těchto setkáních diskutovali například o energetických potřebách Katalánska.

Jak připomíná španělské vydání, The New York Times uvedl, že v letech 2019 až 2020 se Alay údajně setkal s lidmi blízkými ruským speciálním službám a s bývalými špiony ve Španělsku.

(rp,prvnizpravy.cz,abc,foto:arch.)