Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Východní Evropa bude nešťastná, ale s tím se nedá nic dělat

Východní Evropa bude nešťastná, ale s tím se nedá nic dělat

Zatímco většina východoevropských zemí je vůči dohodě North Stream 2 mezi USA a Německem skeptická, budou se muset naučit žít s ruským plynovodem.

Angela Merkelová a Joe Biden
11. srpna 2021 - 11:30

Podle The National Interest by tento ústupek měl být chápán jako součást rozsáhlejšího geopolitického procesu, ve kterém se Spojené státy a Německo pokusí nezavřít Rusku všechny dveře, aby jej „nedotlačily“  do náruče Číny.

Spojené státy a Německo dosáhly dohody, která dokončí plynovod Nord Stream 2, spolu se závazkem, že obě země budou proti Rusku, pokud bude dodávky plynu využívat jako politický nástroj tlaku na východní Evropu, a zejména na Ukrajinu .

Jak noviny poznamenávají, ceny plynu dosáhly tříletého maxima a zelená kontrolka pro Nord Stream 2 byla první dobrou zprávou pro ruského prezidenta Vladimira Putina po poměrně dlouhé době. Putin chce tento okamžik využít co nejdéle a získat příjem, který ruská ekonomika v současném období, kdy režim bojuje s pandemií, zoufale potřebuje. Tím, že Biden souhlasil s dokončením plynovodu, dal dar Rusku, aby neprovedlo úplné otočení směrem k Číně.Nord Stream  2 bylo bidenovské gesto dobré vůle a pozvání Německa k oživení transatlantického partnerství, a poselství Berlínu, aby v budoucnu aktivně pomohlUSA ovládnout Čínu.

Podle autora článku ke sblížení mezi Ruskem a Západem nedojde okamžitě, protože východní Evropa k tomu mimo jiné přistoupí s velkou opatrností a ve vztazích se Spojenými státy zůstává mnoho otázek nezodpovězeno. Souhlas s dokončením stavby Nord Stream 2 byl ale krokem k tomu, abychom se vyhnuli spálení všech mostů ve vztazích s Ruskem a aby v budoucnu byla vytvořena příležitost ke sblížení, aby Moskva nepadla navždy do náruče Číny.

„Východní Evropa bude nešťastná, ale s tím se nedá nic dělat,“ uzavírá autor článku The National Interest.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)