Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Vyděšení obyvatelé opouštějí po ostřelování Stepanakert

Vyděšení obyvatelé opouštějí po ostřelování Stepanakert

Místní obyvatelé, většinou ženy a děti, po několika dělostřeleckých úderech na město opouštějí hlavní město neuznané Náhorní Karabašské republiky Stepanakert do Arménie.

Ilustrační foto
5. října 2020 - 04:20

Při válečných střetech vžd trpí civilní obyvatelstvo. A konflikt Ázerbajdžánu a Arménie to jen potvrzuje. Není divu, že někteří analytici v obavách hovoří o nové Sýrii.

Shromažďují se v centru města poblíž hotelu. Jedna z rodin dorazila s mladou těhotnou ženou. „Nemohli jsme odejít dříve, protože moje dcera byla v nemocnici," vysvětlila její matka RIA Novosti. Na cestě je doprovází manžel ženy a jejich dvě malé děti.

Mezi uprchlíky je mnoho zdravotně postižených lidí, starších lidí a jsou zde i ležící. Zpravidla je doprovází příbuzný. Místní obyvatelé jim během čekání na autobus přinášejí vodu a jídlo.

„Velmi se bojíme, že dojde k bombovým útokům na město nebo dokonce k pouličním bojům. Ve městě zůstávají pouze muži, pro všechni ostatní by by bylo nejlepší odejít,“ vysvětlují ti, kteří chtějí Karabach opustit.


Nyní, jak se přesvědčil korespondent RIA Novosti, města podél linie kontaktu s ázerbájdžánskou armádou, jako jsou Martakert, Martuni, Hadrut, jsou prakticky prázdná. Jejich obyvatelé již opustili republiku nebo se přestěhovali do Stepanakertu - pouze zde stále částečně pokračuje každodenní život, obchody jsou otevřené. Když není ostřelování, změní se Stepanakert ve východní město, kde stále ulicemi projíždějí civilní auta, a muži u arménské kávy diskutují o naléhavých geopolitických otázkách.

Někteří uprchlíci přijíždějí do hlavního města neuznané NKR v náhodném transportu, aby se pokusili odjet do Arménie. Odtud jsou odváženi dobrovolníky a místními taxikáři. Někteří dobrovolníci pocházejí speciálně z arménských měst vlastní dopravou, aby pomohli uprchlíkům odejít. V samotném Stepanakertu jsou místní dobrovolníci zapojeni do koordinace interakce mezi dobrovolníky a uprchlíky - říkají návštěvníkům, kdo by měl být vyzvednut jako první, poskytují adresy. Ti, kteří si přejí opustit Stepanakert, jsou informováni o tom, v kolik bude transport odjíždět.

Při obnovení ostřelování, musí uprchlíci čas od času sestoupit do sklepů.

V sobotu a v pátek podniklo ázerbájdžánské dělostřelectvo několik úderů na Stepanakert, zejména byla poškozena Záchranná stanice (součást ministerstva pro mimořádné situace), vojenská základna pro opravu obrněných vozidel a stejně tak obytné budovy.

Z útoků na civilní objekty a města se vzájemně obviňují obě strany konfliktu. Například ostřelování ázerbajdžánského města Gandža arménskou armádou.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)