Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Výsledek summitu k Libyi: Zbrojní embargo a ukončení vojenské podpory

Výsledek  summitu k Libyi: Zbrojní embargo a ukončení vojenské podpory

Na berlínském summitu k Libyi bylo dosaženo dohody. Účastníci se dohodli, že se zdrží  „zasahování do ozbrojeného konfliktu“.

Účastníci summitu
19. ledna 2020 - 21:39

Dále se účastníci  zavázali dodržovat zbrojní embargo OSN a ukončit vojenskou podporu stranám občanské války.

„Můžeme říci, že všichni souhlasí, že chceme respektovat zbrojní embargo," řekla kancléřka Angela Merkelová. Rovněž existuje shoda v tom, že konflikt neexistuje a že takové pokusy by jen zvýšily utrpení lidí. Merkelová hovořila o novém politickém začátku a impulsu k podpoře úsilí OSN v zemi občanské války.

V závěrečné deklaraci je kromě jiného uvedeno: „Zavazujeme se, že nebudeme zasahovat do ozbrojeného konfliktu nebo do vnitřních záležitostí Libye.“

Závěrečná deklarace obsahuje 55 článků.

Kromě toho je třeba zvýšit mezinárodní úsilí o sledování embarga v Libyi. 16 států a organizací žádá o komplexní demobilizaci a odzbrojení milic a porušení příměří musí být sankcionováno.

Po konferenci by první kroky k implementaci výsledků měly následovat rychle. Měla by se brzy konat první schůzka, která by měla položit základy pro pevné příměří, řekla Merkelová.

„Nemám iluze, bude to samozřejmě stále obtížná cesta,“ řekla Angela Merkelová. Spolkový ministr zahraničí Heiko Maas také uvedl, že summit poskytl pouze klíč k vyřešení konfliktu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že je s výsledky konference spokojena. Generální tajemník OSN António Guterres poděkoval Merkelové za její odhodlání k mírovému řešení. Vyzval všechny účastníky, aby nedělali nic, co by mohlo ovlivnit tuto cestu k mírovému řešení. Poukázal na to, že první hospodářské reformy již probíhaly v Libyi, například se sjednocením centrální banky nebo s národní ropnou organizací.


V roce 2011 vypukla v Libyi občanská válka po svržení a zabití dlouhodobého vládce Muammara al-Kaddáfího. Vláda premiéra Fayeze Sarraje je mezinárodně uznávaná, ale drží jen malé oblasti kolem hlavního města Tripolisu na západě země. Generál Chalifa Haftar bojuje se Sarrajem se svými spojenci, kteří vládnou velkým částem země bohaté na ropu.


Účastníci summitu


Příspěvek na konci konference formuluje nový politický proces, jehož cílem je posílení ústředních institucí a návrat k politickému procesu vedenému OSN. Reforma bezpečnostního sektoru musí obnovit monopol státu na násilí.

Je nutné respektovat mezinárodní humanitární právo a lidská práva. Každý, kdo je odpovědný za útoky na civilisty a obydlené oblasti, únosy, mimosoudní vraždy a sexuální násilí, mučení a pašování lidí, musí nést odpovědnost. Konference rovněž požaduje transparentní a spravedlivé rozdělení příjmů z ropy v zemi.

(rp,prvnizpravy.cz,bundesregierung,spiegel,foto:bundesregierung)