Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Vzdáváme se své kultury

Vzdáváme se své kultury

Tak jako pobočka turecké náboženské komunity Ditib, má mešita Ehrenfeld pověst blízké Erdoğanovu režimu. Islámské a neo-osmanské nároky na moc tam vstoupily do symbiózy.

Ilustrační foto
16. října 2021 - 07:20

To by byl dostatečný důvod k bližšímu pohledu na „svolávání“  k modlitbě muezzinem v kolínské čtvrti. A kdo zaručí, že po jednom pátečním svolávání brzy nebude následovat pětinásobná poptávka, jak je obvyklé - a nakonec prodloužení na celý týden?

Toto jsou praktické úvahy. Ti hlavní jdou hlouběji. Každé volání muezzina relativizuje nárok na skutečně národní nebo západní identitu. Politické elity jako Henriette Rekerová podporují tento vývoj svou nebezpečnou kulturní lhostejností.


S kostelními zvony se to nedá srovnávat

Ve své toleranci neuznávají základy, na nichž je založen náš právní, sociální a státní řád. Kostelní zvon je součástí staleté tradice. Je „náš“ a nelze jej srovnávat s vyvoláváním  muezzina přes reproduktor.

Někdo by mohl namítnout, že křesťanství ztratilo svůj význam. Islám však neztratil své následovníky. Kdo dává muezzinu pozici v původní Evropě, ve skutečnosti souhlasí s tím, že neexistuje „žádný bůh kromě Alláha“.

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:arch.)