Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

Wall Street Journal: Milá Ameriko, „rozvod“ s Čínou tě přijde draho!

Wall Street Journal: Milá Ameriko, „rozvod“ s Čínou tě přijde draho!

Po vypuknutí koronaviru a akcích čínských úřadů v Hongkongu na Západě začaly výzvy k ekonomickému oddělení od Číny znít hlasitěji, napsal The Wall Street Journal.

Ilustrační foto
6. června 2020 - 11:04

Jak však tato publikace varuje, takový rozvod a nová studená válka s ČLR vyjde USA pěkně draho.

Rozvody jsou často matoucí a drahé. Zahrnují finanční oběť výměnou za nezávislost a klid mysli. Roztržení vztahů mezi USA a Čínou a nová studená válka bude to samé, napsal The Wall Street Journal.
 
Po pandemii a agresivní činnosti Pekingu v Hongkongu začaly na Západě výzvy k ekonomickému oddělení od Číny zaznívat stále hlasitěji. V květnu prezident Trump uvažoval o přerušení všech vztahů s Říší středu, přičemž politici ve Francii a Austrálii vyjádřili hluboké znepokojení.
 
Washington nadále rozšiřuje kampaň proti čínskému technologickému gigantu Huawei.Americké úřady se navíc již pustily do studentů a odborníků z Číny, kteří doufali, že budou studovat na amerických univerzitách nebo získají práci v technologických společnostech: bylo jim zakázáno vstoupit do Spojených států.
 
Jak publikace uvedla, je těžké ignorovat obrovský čínský trh. Podle výzkumné společnosti Rhodium Group jsou přímé investice USA v Číně stabilní a od roku 2012 činí zhruba 15 miliard dolarů ročně.
 
V současnosti se však zdá, že určité přerušení vztahů mezi oběma zeměmi je nevyhnutelné, protože sama o sobě roste geopolitická, technologická a ideologická konkurence.


Náklady budou značné na obou stranách. Americká závislost na Číně není jen pouhým nákupem masek nebo chytrých telefonů iPhone. Čínské společnosti jsou hlavními spotřebiteli americké špičkové technologie a jejich studenti pomáhají financovat americké univerzity a po celá desetiletí kompenzují nedostatečné investice Washingtonu do základní vědy a matematiky.
 
Například v roce 2017 utratili čínští studenti ve Spojených státech 13,9 miliard dolarů na vzdělávání a související výdaje, což podle Pew Charitable Trusts činilo tento rok přibližně polovinu celkového financování federálního výzkumu na amerických univerzitách.
 
Přičemž by si američtí bezpečnostní jestřábi měli pamatovat, že rozsáhlý pokus o přerušení dodavatelských řetězců a vazeb mezi oběma zeměmi povede ke značné ztrátě vlastní americké konkurenceschopnosti, poznamenal list.
 
Pokud se bude „propast“ mezi Washingtonem a Pekingem prohlubovat, může zaplnění této mezery vyžadovat mnohem větší federální financování nejen základního výzkumu, ale také vědy a matematiky ve Spojených státech.

To bude pravděpodobně znamenat vyšší daně a pohostinnější přistěhovaleckou politiku pro zahraniční talenty z Indie a dalších zemí, aby se kompenzoval potenciální odliv mozků do Číny. A konečně, američtí spotřebitelé musí být připraveni zaplatit více za luxus bezpečného a diverzifikovaného dodavatelského řetězce.
 
„Spojené státy jsou dlouhodobě technologickou a ekonomickou lokomotivou celého světa. Možná si Amerika bude moci udržet tuto pozici i se slabšími vazbami mezi ní a jejím novým protivníkem, ale pouze za předpokladu, že za to budou Američané a jejich vláda ochotni zaplatit a přijmout hlubší ekonomickou integraci s přáteli a spojenci Spojených států,“ dodal nepříliš přesvědčen The Wall Street Journal.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)