Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Washington chce mít Bundeswehr v Perském zálivu

Washington chce mít Bundeswehr v Perském zálivu

Spojené státy požádaly Německo o účast Bundeswehru na své misi v Perském zálivu

Ilustrační foto
31. července 2019 - 03:20

„Formálně jsme požádali Německo, aby pomohlo se zajištěním bezpečnosti v Hormuzského průlivu a bojem proti íránské agresi spolu s Francií a Spojeným královstvím,“ uvedla tisková mluvčí amerického velvyslanectví v Berlíně.

Cílem je zajistit obchodní cesty v regionu a chránit ropné tankery před íránským zásahem. V polovině července byl britský tanker Teheránem zadržen z důvodu, že nedodržoval mezinárodní námořní pravidla. Ještě před tím 4.července  Britové zajali íránský tanker u  Gibraltaru. Velká Británie obvinila  Írán z dodávek íránské ropy do Sýrie a tím porušování  mezinárodních sankcí.


Minulý týden oznámil nový britský premiér Boris Johnson umístění válečných lodí v Hormuzském průlivu. Před tím USA obvinily Írán ze dvou útoků na ropné tankery.

Královské námořnictvo bylo pověřeno doprovodem britských lodí přes Hormuzský průliv, aby je ochránilo před íránským útokem

Prohlubující se krize v Perském zálivu upozornila na nedostatek velkých válečných lodí ve flotile Royal Navy, což je situace způsobená roky po sobě jdoucích rozpočtových škrtů,“ uvedl Julian Lewis.

HMS Montrose je osamocená fregata, která doprovází obchodní plavidla s vlajkou Velké Británie v Hormuzském průlivu u Íránu. Brzy se k ní připojí torpédoborec HMS Duncan, ale jen na několik týdnů než zamíří do přístavu k opravám.


Zejména v německé SPD existují výhrady k vyslání vojáků  Bundeswehru do  Perského zálivu.

„Mandát německých vojenských jednotek v Hormuzském průlivu není na  stole," uvedl mluvčí parlamentní skupiny SPD Nils Schmid.

Pokud by došlo k ozbrojenému konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem a vojáci Bundeswehru byli v oblasti, byli by okamžitě podřízeni americké straně.

„Nemůžeme tomu uniknout, pokud se Amerika rozhodne eskalovat situaci,“ obává se Schmid.

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:arch.)