Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

Washington Post: Hlad a snaha přežít tlačí Američany, aby kradli jídlo

Washington Post: Hlad a snaha přežít tlačí Američany, aby kradli jídlo

Kvůli rostoucím infekcím koronaviry, nezaměstnanosti a ekonomické nestabilitě, se výrazně zvýšily krádeže v obchodech, uvádí The Washington Post.

Ilustrační foto
23. prosince 2020 - 10:10

Američané, kteří se ocitli bez obživy, kradou to nejnutnější - chléb, rýži, maso, dětskou výživu a předpovědi na nejbližší budoucnost nedávají důvod k optimismu.

Na začátku pandemie majitel supermarketu Capitol Supermarket v centru Washingtonu si Chu Park všiml nového a nepříliš příjemného trendu: alespoň jednou denně se někdo pokusí ukrást z obchodu balíček masa, balíček rýže nebo nějaký jiný produkt a kořist schovat pod bundu. Plenky, šampony a prací prášky také začaly mizet ve velkém množství, píše The Washington Post.

Od té doby Park uvedl, že četnost krádeží jen vzrostla - i když manažer umístil více zaměstnanců u vchodu a požádal zákazníky, aby tam nechali batohy. Poté, co pachatele chytil, Pak obvykle nezavolá policii, ale jednoduše mu zakáže vrátit se do obchodu.

„Během pandemie se to stalo mnohem složitějším. Lidé říkají: „Chtěl jsem jen jíst.“ Co tady mohu dělat?“ říká manažer.

Jak noviny uvádí, recese vyvolaná koronavirem vedla k nezaměstnanosti a ekonomické nejistotě. Zdroje na vládní platby, které pomohly udržet miliony Američanů nad vodou, již dávno došly a zatím není jasné, kdy se úřady po měsících nečinnosti dohodnou na nových opatřeních na podporu obyvatelstva. „Hlad neustává - v měřítku nevídaném po celá desetiletí,“ zdůrazňuje The Washington Post.

Ve výsledku roste počet Američanů, kteří jsou nuceni „krást jídlo, aby přežili“. Podle rozhovorů s desítkami maloobchodníků, bezpečnostních odborníků a policistů po celé zemi od doby, kdy na jaře začala pandemie, výrazně vzrostla míra krádeží - jev, který se vyskytuje častěji než v předchozích hospodářských krizích. Kromě toho je také pozoruhodné, jaký druh zboží Američané kradou - nejzákladnější potraviny, jako je chléb, těstoviny a dětská výživa.

Podle Jeffa Zisnera, šéfa bezpečnostní společnosti Aegis, nyní došlo k nárůstu počtu méně závažných trestných činů: „Není to tak, že by horda lidí vpadla do obchodu, popadla televizi a unikla hlavním vchodem. Jedná se o úplně jiný druh přestupku - lidé kradou spotřební zboží a věci určené pro děti a kojence.“

Publikace upozorňuje: na pozadí rychle rostoucího počtu nových infekcí a pozastaveného hospodářského oživení vypadají prognózy pro blízkou budoucnost zklamáním. Více než 20 milionů Američanů nyní žije z dávek v nezaměstnanosti. Pokud zákonodárci včas nepřipraví nový stimulační balíček, 12 milionů lidí přestane dostávat platby bezprostředně po Vánocích. A ačkoli Kongresmani již dosáhli určitého pokroku v účtu 908 miliard dolarů, podrobnosti se stále zpracovávají a čas běží.

Mezitím podle USDA trpí letos hladem 54 milionů Američanů - o 45% více než v roce 2019. A díky škrtům v rozpočtu na programy potravinové pomoci a vypršení platnosti řady pobídkových opatření nejsou charitativní potravinové banky schopny zvládnout záplavu potřebných lidí, kteří čekají hodiny v dlouhých frontách, aby získali alespoň nějaké jídlo.


S nárůstem infekcí v některých státech, včetně Kalifornie, Nevady, Marylandu a Pensylvánie, úřady znovu zavádějí omezující opatření, která nevyhnutelně povedou k finančním ztrátám v již zasaženém odvětví služeb, pokračuje The Washington Post.

Před pandemií 21letá rezidentka v Marylandu Jeanne úspěšně spojila mateřství, vysokou školu a sekretářské práce. Americká žena si právě koupila své první auto - a najednou v dubnu byla kvůli koronaviru uzavřena školka, do které chodil její syn, a musela opustit práci, protože neměla s kým nechat své dítě. Dobrovolné propuštění jí znemožnilo nárok na podporu v nezaměstnanosti. Říká, že jí byly alespoň třikrát odepřeny stravenky a že kvůli dlouhým frontám přestala chodit do potravinových bank.

Jeanniny úspory v květnu došly a zůstala bez prostředků na obživu a začala krást jídlo z místního hypermarketu Walmart. Jak Američanka připustila, skrývá v kočárku mleté maso, rýži nebo brambory, ale zároveň vždy kupuje něco levného, jako balíček M&M (lentilky). Pokaždé si říká: Bůh to pochopí.

„Myslela jsem, že kdyby mě chytili, řekla bych: „Promiňte, ale nepokoušela jsem se ukrást televizi. Prostě jsem nevěděla, co jiného mám dělat. Nechtěl jsem nic špatného. Měli jsme jen hlad. Samozřejmě na to nejsem hrdá, ale musela jsem to udělat,“ podělila se Jeanne s The Washington Postem.

Podle novin se obvykle zhruba čtvrtina všech ztrát v maloobchodě připisuje zaměstnancům - ztracené zboží, odcizená hotovost nebo chyby. S růstem krádeží v obchodech se však rovnováha změnila. Jak vysvětluje Reed Hayes, forenzní kriminalista na Floridské univerzitě a vedoucí think tanku Prevence ztrát podnikání, tyto trendy se vždy objevují během národních krizí - po 11. září vzrostl počet krádeží o 16% a po recesi v roce 2008 o 34%. Ale nyní, podle odborníka, který udržuje kontakt s velkými obchodními řetězci, jsou věci ještě vážnější.

Obyvatelka Virginie, 28letá Sloane, uvedla, že od září pravidelně krade z obchodů avokádo, houby nebo jinou čerstvou zeleninu nebo ovoce. Bojí se, že ji někdo chytí, takže si vždy vezme jen trochu. „Když jíte každý den levné jídlo, někdy je hezké dopřát si nějaké avokádo," říká.

Před pandemií pracovala Sloane v potravinářském průmyslu, ale poté byla propuštěna. Její spolubydlící strávil několik měsíců na neplaceném volnu a poté opustil svou práci, protože si myslel, že není bezpečné odejít - opětovné propuštění z vlastní vůle ovšem přeškrtlo šance na získání podpor. „Všechno je špatné: máme zpožděné platby na účtech, za nájemné, za devět dní bude naše auto zabaveno kvůli neplacení. Vždy jsem byl velmi soběstačný a nyní je prostě nechutné cítit se v takové zoufalé situaci,“ říká Američanka.

Sloane zdůraznila, že se snaží krást pouze ve velkých obchodních řetězcích, protože pro ně je snazší vyrovnat se se ztrátami než malé podniky. Jehjich představitel Chu Park z Capitol Supermarket říká, že přemýšlel o najímání speciálních stráží v uniformě, aby odradil zloděje, ale cítil, že by to bylo příliš drahé pro rodinný podnik, který už musel propustit více než polovinu svých zaměstnanců.

Policisté, jichž se noviny dotazovaly, uvádějí, že krádeže v obchodech je velmi obtížné vypátrat a jsou hlášeny jen zřídka. Podle ředitelů některých obchodů zásadně nevolají donucovací orgány, protože to nestojí za čas a vynaložené prostředky.

Podle údajů amerického úřadu pro sčítání lidu v polovině listopadu hlásilo nedostatek potravin téměř 26 milionů lidí, každý osmý Američan. To je rekordní údaj od doby, kdy oddělení tyto statistiky shromažďuje - od roku 1998.

„Měli bychom být největší a nejbohatší zemí na světě. A pro takový případ nemáme sociální záchrannou síť jako nyní?“ pobouřeně řekl vedoucího organizace pro bezpečnost potravin Food Tank Daniel Nirenberg. „Lidé jsou nuceni krást, ačkoliv by tuto potřebu neměli cítit. A to je velká americká tragédie.“

Alex absolvovala v květnu postgraduální studium a okamžitě se ocitla bez práce, bez peněz a v izolaci. Dívka utratila většinu své paušální částky 1 200 dolarů za nájem a zbytek za potraviny. Všechno ostatní - od vitamínů po hygienické výrobky - podle ní ukradla z nejbližšího Whole Foods Market. Přestože má Američanka nyní práci, kde vydělává 15 dolarů za hodinu, stále sotva vychází a pokračuje v krádežích. Alex říká, že se necítí provinile, protože je těžké patřit do třídy lidí, kteří tolik ztratili v krizi, zatímco druhá třída, která zahrnuje majitele Whole Foods Jeffa Bezose, jednoho z nejbohatších lidí na planetě, na pandemii pouze vydělává. 

Mladá matka Jeanne si našla práci a nyní pravidelně věnuje peníze místnímu místu distribuce potravin. Doufá, že už nikdy nebude muset krást, i když stále nepociťuje pocit bezpečí a stability. „Vím, jaké to je dělat všechno, co můžeš, a přesto nedokážeš nic dělat. A vím, že se mi to může znovu stát,“ dodává Jeanne.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
38%