Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Washington Post: Kvůli START III by si měla Moskva počkat na volby

Washington Post: Kvůli START III by si měla Moskva počkat na volby

Administrativa Donalda Trumpa odmítla iniciativu Vladimira Putina na prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní START III na jeden rok bez předběžných podmínek.

O smlouvě START III rozhodnou volby?
19. října 2020 - 10:10

Podle The Washington Postu ji označila za „nepřijatelnou“. I přes pravděpodobné selhání jednání by však ruská strana neměla spěchat a počkat na výsledky prezidentských voleb. Koneckonců, pokud je Joe Biden vyhraje, s největší pravděpodobností prodlouží současnou dohodu v její současné podobě, uvedly noviny.

Washington odmítl nabídku Moskvy prodloužit kriticky důležitou smlouvu o kontrole jaderných zbraní o jeden rok. Bílý dům tak před prezidentskými volbami ve Spojených státech snížil šance na diplomatický průlom v této otázce, napsal The Washington Post.

Vladimir Putin dříve navrhoval bez předběžných podmínek prodloužit dohodu START III, která stanoví limity pro jaderné hlavice obou zemí. Poradce Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Robert O'Brien však tuto myšlenku označil za „nepřijatelnou“. „Doufáme, že Rusko znovu zváží svou pozici, než vypuknou nákladné závody ve zbrojení," uvedl činitel.

Smlouva z roku 2010, jejíž platnost vyprší v únoru, omezuje počet rozmístěných strategických jaderných hlavic a některých odpalovacích platforem. Pokud nebude prodloužena nebo nahrazena, nebude poprvé za několik desetiletí žádný významný faktor, který by brzdil nárůst arzenálu dvou největších jaderných mocností, zdůraznila publikace.

Putin v pátek uvedl, že by bylo „nesmírně smutné“, kdyby START III přestala existovat a nebyla nahrazen. Ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Spojené státy z neústupnosti, protože požadovaly splnění velkého počtu podmínek, které šly nad rámec smlouvy.


Zvláštní vyslanec amerického prezidenta pro kontrolu zbraní Marshall Billingsley zpočátku trval na tom, aby se jednání účastnila Čína. Chtěl, aby nová dohoda zahrnovala Říši středu a pokryla všechny ruské jaderné zbraně - nejen „strategické“ zbraně spadající pod START III, ale také jeho významné zásoby menších „taktických“ jaderných zbraní, které nejsou součástí smlouvy.

Úředník také trval na posílení ověřovacích mechanismů podle nové dohody. Moskva však tyto požadavky odmítla a Peking se jednání vůbec odmítl účastnit, připomněl The Washington Post.

I přes zjevné zhroucení dialogu mohou Washington a Moskva stále pokračovat v jednáních před volbami. Ruská strana má ale „pobídku“ čekat na výsledky hlasování, protože Biden zatím jasně uvedl, že je připraven prodloužit současnou smlouvu v její současné podobě. Pokud demokratický kandidát zvítězí, bude mít na obnovení smlouvy asi dva týdny po své inauguraci, konstatovaly noviny.

Billingsley původně varoval, že „Rusové zaplatí“, pokud nebudou před volbami souhlasit s dohodou, a Trump vyhraje. Ale později zvláštní vyslanec se této hrozby zjevně vzdal.

Billingsley v pátek naznačil porážku tweetem: „USA udělaly maximum. Je zklamáním, že Ruská federace upustila od dohody, která poprvé pokrývá všechny jaderné hlavice. Byla by to historická dohoda prospěšná pro Spojené státy, Rusko a svět.“

Neúspěch rozhovorů přišel během pokusů Trumpa, který v celonárodních průzkumech zaostává za demokratickým soupeřem, získat vítězství v zahraniční politice. Není jasné, jakou důležitost přikládají američtí voliči tomuto aspektu, ale úřadující úřad chce v posledním kole voleb prokázat své schopnosti mírotvorce.

Minulý měsíc tweetoval, že americké jednotky by se do Vánoc „měly“ vrátit zpět z Afghánistánu, což u vojenských lídrů zvedlo obočí. Prezident rovněž argumentoval, že „pět nebo šest“ zemí je připraveno podepsat dohody o normalizaci vztahů s Izraelem poté, co Izrael prostřednictvím USA uzavřel dohody se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem. Dosud však nebyla slova šéfa Bílého domu potvrzena, uzavřel The Washington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)