Svátek má: Dušan

Zprávy

Velikost textu:

Washington Times: USA nemají způsob, jak vrazit klín mezi Rusko a Čínu!

Washington Times: USA nemají způsob, jak vrazit klín mezi Rusko a Čínu!

Přes určité tření mezi Ruskem a Čínou se vztahy mezi oběma zeměmi v posledních letech vážně zlepšily, napsal publicista The Washington Times Daniel Hoffman.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching
21. září 2019 - 07:20

Obě země se sblížily a uviděly hodnotu v alianci proti společnému nepříteli - Spojeným státům. Ve stejné době, Amerika stále nemá možnost mezi ně vrazit klín, jak prezident Nixon dovedně udělal začátkem 70. let, uvedl článek.

Spojené státy by se měly obávat oteplujícího vztahu mezi Ruskem a Čínou, napsal bývalý důstojník CIA Daniel Hoffman v článku pro The Washington Times.
 
Ruské ministerstvo obrany nedávno oznámilo, že Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLA) se spolu s Ruskem a šesti dalšími zeměmi zúčastní rozsáhlých pětidenních cvičení „Centrum-2019“ se sto tisíci vojáky.
 
V loňském roce se v Moskvě a Pekingu uskutečnilo společné cvičení „Východ-2018“, které se konalo poblíž čínských hranic. Zúčastnilo se jich více než 300 tisíc vojáků.
 
Tato cvičení jsou v současné době nejjasnějším důkazem toho, jak moc se vztahy mezi oběma zeměmi zlepšily od přerušení v roce 1961, kdy Moskva a Peking „soutěžily o kontrolu nad komunistickým světem“.
 
Vojenské, hospodářské a diplomatické vazby se výrazně rozšířily. A obě země vidí hodnotu ve spojenectví proti svému společnému nepříteli - Spojeným státům.

 
„Rusko a Čína se snaží spojit nereálnou a přehnanou vojenskou hrozbu ze Západu s tím, co skutečně ohrožuje režimy prezidenta Vladimíra Putina a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga: hodnoty a zásady, včetně demokracie a svobod, zakotvené v Ústavě a Listině práv,“ tvrdil publicista The Washington Time.
 
V roce 1992 země vyhlásily „konstruktivní partnerství“ a v roce 1996 „strategické partnerství“. V roce 2001 podepsaly Moskva a Peking dohodu o „přátelství a spolupráci“. Poté vytvořily Šanghajskou organizaci spolupráce, která má konkrétně čelit Spojeným státům ve střední Asii.
 
Čína v současné době trpí obchodní válkou s Trumpovou administrativou. Americké a evropské sankce uvalené na Moskvu za „anexi Krymu“ negativně ovlivnily stav ruské ekonomiky.
 
Rusko a Čína nyní budují dvoustrannou hospodářskou spolupráci jako protiváhu.
 
Čína je tedy jedním z hlavních kupců ruské vojenské techniky, která hraje nesmírně důležitou roli v modernizaci čínské armády. Peking je navíc závislý na obrovských ruských zásobách ropy a plynu. Podle prognóz by měl objem bilaterálního obchodu do roku 2020 dosáhnout 200 miliard dolarů.

V americké národní obranné strategii z roku 2018 se Rusko a Čína nazývají „revizionistickými mocnostmi“, které usilují o „změnu světa v souladu s autoritářským režimem“. Podle tohoto dokumentu představují obě země v současné době hlavní hrozbu pro americkou národní bezpečnost.
 
Mezi Moskvou a Pekingem samozřejmě stále existují rozpory v řadě otázek - mezi nimi expanze Číny ve střední Asii nebo teplé vztahy Ruska s takovými regionálními odpůrci ČLR, jako je Indie.
 
„USA však nemají možnost vrazit mezi ně klín, jak to dovedl prezident Nixon na začátku 70. let," uzavřel smutně Daniel Hoffman.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)