Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Washington "trestá" Ankaru: Zrušil nabídku na prodej Patriotů!

Washington "trestá" Ankaru: Zrušil nabídku na prodej Patriotů!

Spojené státy oficiálně stáhly svou nabídku Turecku na prodej protiraketových systémů Patriot jako alternativy k ruským protiraketovým systémům S-400, informovala CNN s odvoláním na zástupce ministerstva zahraničí.

Americký protiraketová systém Patriot
23. srpna 2019 - 11:06

„Trvale jsme říkali Turecku, že naše poslední nabídka na prodej Patriot bude stažena, pokud přijmou dodávku S-400. Naše nabídka pro Patriot vypršela,“ uvedla televize.

Nákup nejnovějších ruských systémů protivzdušné obrany vyvolal mezinárodní skandál mezi Tureckem a Spojenými státy: Spojené státy požadovaly, aby dohodu opustily a místo toho získaly jejich systémy Patriot. V prosinci 2018 ministerstvo zahraničí schválilo možnost prodeje takových komplexů Ankery ve výši 3,5 miliardy dolarů (mimochodem, dohoda o prodeji S-400 mezi Tureckem a Ruskem přijde Ankaru na částku něco přes 2 miliardy dolarů - pozn. red.).


Je přitom paradoxní, že americký prezident nedávno přiznal, že se USA chovaly k Turecku nečestně, protože Recep Tayyip Erdogan chtěl koupit americké protiletadlové raketové systémy Patriot, ale předchozí administrativa Spojených států to odmítla.

„Chtěl si koupit rakety Patriot, ale Obamovo okolí řeklo: Ne ... Nemohl si je koupit, ačkoliv byly nezbytné, aby se mohl bránit. Pak se obrátil k Rusku,“ řekl americký vůdce.

V případě odmítnutí svých požadavků Washington nevyloučil možnost oddálit nebo dokonce zrušit Ankaře prodej nejnovějších stíhaček F-35, ale Turecko odmítlo na ústupky přistoupit. Účast Turecka na programu F-35 byla od té doby omezena.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar předtím uvedl, že komponenty druhé baterie ruského S-400 budou do země dodány v srpnu až září.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)